Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

7 věcí, které mohou oslabit váš imunitní systém

Váš imunitní systém musí být silný, aby vás ubránil před nemocemi kolem vás. Pokud je oslabený, vaše tělo ztrácí schopnost nemoci zahnat a poprat se s nimi. Pokud nemoc propukne, imunitní systém se ještě více oslabí. Bohužel existují věci, které na něj působí stejně zákeřně jako vleklá choroba. Prozradíme vám, čemu byste se měli vyvarovat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nachlazení zažeňte zeleninou a bylinkami

Zvyšte dětem imunitu

Během nachlazení vynechte kávu

 

Co imunitní systém oslabuje:

1. Prostředky proti plevelu a Roundup
To je jeden z nejdůležitějších důvodů, proč nakupovat ekologické prostředky proti plevelům. Roundup způsobuje mutace v bílých krvinkách a to vážně oslabuje imunitní systém a přirozenou obranyschopnost vašeho organismu proti nemocem.

2. Nepřilnavé pánve

Perfluorované sloučeniny jsou přítomny v hrncích a pánvích, aby zamezili připalování stravy ke dnu zatímco se vaří. Jejich zvýšený výskyt může oslabit imunitním systémem, způsobit hormonální nerovnováhou a osteoporózou. Místo teflonové pánve zkuste pánve keramické, z nerezové oceli nebo litiny.

3. Nedostatek spánku
Nedostatek spánku může vést k oslabení imunitního systému. Spánková deprivace snižuje počet T-lymfocytů v těle, což je druh bílých krvinek ze skupiny lymfocytů, které jsou základem  buněčné imunity.

4. Antibiotika
Užívání antibiotik snižuje hladinu cytokinů, látek bílkovinné povahy produkované buňkami. Cytokiny se kromě jiného uplatňují právě v imunitním systému. Pokud jsou potlačeny, hrozí rozvoj rezistentních bakterií nebo dalšího onemocnění.

5. Málo se smějete

Pozitivní emoce spojené se smíchem snižují stresové hormony a zvyšují počet některých buněk imunitního systému.

6. Popkorn z mikrovlnky
PFC (perfluorované uhlovodíky) jsou přítomny v pytli popcornu, aby se popcorn nelepil na stranu sáčku. Stejně jako u nepřilnavé pánve jsou PFC špatné pro váš imunitní systém.

7. Bisfenol A
Bisfenol A nebo-li BPA je průmyslová chemická látka používaná k výrobě dvou běžných druhů umělých hmot polykarbonátu a epoxidových pryskyřic, které negativně působí na imunitní systém.  Bohužel tyto látky najdete téměř všude, např. na CD a DVD, v potravinových a nápojových obalech, na sportovních pomůckách, v plastových příborech, ale také ve stomatologii, stavebnictví, elektronice nebo medicíně. Epoxidovou pryskyřici výrobci také používají k potažení vnitřku kovových výrobků, jako jsou plechovky, konzervy nebo víčka od lahví, aby zamezili rezavění.


Autor: Monika Kuželová