Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak hubnou ženy a jak muži

Každý z nás hubne jinak. Někomu se daří shodit několik kilo celkem snadno, pro někoho je tvrdý oříšek ubrat pouhý centimetr v pase. Každý organismus totiž spaluje tuky jinak. Bohužel to není moc spravedlivé, ale muži ztrácejí na váze snáze než ženy. Proč tomu tak je?

Rozdíly mezi ženskými a mužskými tuky

Vědci zjistili, že ženy a muži mají rozdílné složení tuků. Díky tomu se také odlišně odbourávají a rozdílně ovlivňují zdraví daného jedince. Rozdíl mezi mužským a ženským tukem je i v jeho uložení. Ženám se tuky nejčastěji ukládají na bocích a hýždích, mužům v pase.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak správně trénovat

Kdo spaluje lépe? Ženy nebo muži?

Vyberte si svůj sport!

 

Muži se zbavují tuků snáze
Mužům se tuk ukládá nejčastěji na hrudi a v pase. Říká se mu břišní tuk, pro tělo je nadbytečný a většina mužů se ho zbavuje poměrně snadno. Tento tuk je ale nebezpečný, protože prorůstá do orgánů a negativně ovlivňuje zdraví.

Ženy mají tukové zásoby pro případné těhotenství
Ženám se nejčastěji ukládá tuk na bocích, hýždích a stehnech. Má zřejmě funkci rezervní energie pro případné těhotenství a kojení. Jelikož reprodukce je základní role ženského těla, hýžďový tuk se ztrácí jen obtížně. Je dobré si uvědomit, že přírodní zákony jsou často silnější a neúspěch nelze přičítat jen osobnímu selhání. Pravidelným cvičením, vyváženou a pestrou stravou však lze předejít dalšímu narůstání tukových zásob. Neklaďte si však nereálné cíle a než se rozhodnete formovat svou postavu, uvědomte si svou stavbu kostry, šířku pánve, délku kostí a rychlost svého metabolismu. Bojovat proti přírodě nemá význam, ale zdravě jíst a aktivně se pohybovat ano.


Autor: Monika Kuželová