Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Po porodu hubněte s rozumem

Hubnutí po porodu by neměla žádná novopečená maminka uspěchat. Devět měsíců rostlo dítě spolu s jejím bříškem, minimálně stejně dlouho bude ženě trvat, než se dostane zpět do formy. Rychlou a razantní dietou totiž může ohrozit to nejcennější – své miminko.

 

Hubnutí po porodu je přirozený stav. Zavinování dělohy v šestinedělí, kojení a péče o dítě způsobují, že maminka vydává více energie. Instruktorka pohybových aktivit a odborná poradkyně o hubnutí a zdravém životním stylu, Renata Větrovská, však varuje před snahou o rychlé shazování kil: „Zapomeňte na rychlé a drastické diety. Je prokázáno, že při rychlém odbourávání tukových buněk se do mateřského mléka dostávají toxické látky. Ty jsou za normálních okolností uloženy právě v tukových zásobách. Pokud matka hubne pozvolna, nehrozí při kojení žádné nebezpečí.“

 

Jaká je optimální rychlost hubnutí?

 

Odborníci se shodují, že by kojící i nekojící maminka měla hubnout maximálně 2 kila za měsíc. Každé hladovění a rychlá ztráta kil znamená pro organismus impuls ke zpomalení metabolismu (ponechání si zásob na horší časy) a jojo efekt v podobě nových kil navíc na sebe nenechá dlouho čekat. Také proto je důležité hubnout postupně a pomalu.

 

Základem je pestrý jídelníček

 

V šestinedělí i v dalších dnech po porodu je základem vyvážený jídelníček. Rozmanitost jídla napomáhá správné tvorbě mateřského mléka, přijímání důležitých živin i hubnutí. Maminka musí jíst dostatek zeleniny, ovoce, bílkovin ve formě masa a luštěnin. Naopak vyhnout by se měla nadměrnému přísunu cukrů. K pití je ideální neperlivá voda nebo čajové směsi pro kojící matky, které obsahující fenykl, anýz, kmín, kopřivu a další bylinky, jež podporující laktaci a zamezující nadýmání miminka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak odhalit alergii.

Zdravé opálení?

Pryč s dolíčky!

 

Optimální energetický příjem

 

Je nutné dávat si během pozvolného hubnutí pozor na energetický příjem, který by se měl mírně snižovat. Tvorba mateřského mléka je zachována i přes relativně nízký příjem energie. Omezení příjmu energie o 40 % a více však může vést k nedostatečnému příjmu živin a tím ovlivnit množství mateřského mléka u žen s nižší váhou. A na druhou stranu nadměrně zvýšený příjem nevede ke zvyšování tvorby mateřského mléka – tedy neplatí, že když žena kojí, musí jíst více. Nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě jídla.

 

Bez pohybu to nepůjde

 

I perfektně naplánovaný jídelníček zhubnout nepomůže bez dostatečného pohybu. V období šestinedělí však musí maminky začít pozvolna a hlavně opatrně. Ideální jsou procházky. Později by se měly věnovat aerobním aktivitám – u těch dochází ke snižování váhy. Nejvhodnější je svižná chůze a jogging, jízda na kolečkových bruslích nebo na kole. Pohyb je nutné vykonávat nejméně 30 minut, teprve po této době začíná tělo spalovat tuky. Vždy ale myslete na pravidlo, že vše je potřeba dělat s mírou.

 

 

Zdroj:  Žij zdravě