Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Harmonie těla - 5. díl

Běháte, hlídáte si tepovou frekvenci, posilujete, odpočíváte a zdravě jíte? Snažíte se o to, aby váš energetický příjem byl nižší, než výdej, jíte makroživiny ve správném poměru, pijete dost vody - ale prokletá váha ne a ne ukázat nižší číslo? Na vině mohou být hormony!
   
Hormony jsou v podstatě takoví pošťáci, kteří přenáší informace od jedné buňky k jiné buňce. Fungují také jako koordinátoři reakcí v organismu, a proto jsou tak strašně důležité. Aby hormon mohl správně působit, musí být buňkou detekovaný, rozpoznaný. Poté, co buňka hormon rozpozná, spustí kaskádu reakcí, bez kterých organismus nedokáže správně fungovat.
   
Pokud se snažíte hubnout nebo si jen hmotnost hlídáte, měli byste o těch základních hormonech, které se na naší hmotnosti podílejí, aspoň něco málo vědět. Hormony totiž s naší váhou dokážou pěkně zamávat!
   
Hormony štítné žlázy - spousta lidé s extrémní nadváhou tvrdí, že jsou obézní, protože mají hypofunkci štítné žlázy. Pravdou ale je, že pokud je nedostatečná funkce žlázy léčená, není pro další nabírání, nebo pro nemožnost hmotnost redukovat, žádný důvod. Pokud štítná žláza funguje méně, než jak by měla, dochází nejen k nabírání tuku, ale také ke zvýšené únavě, nevýkonnosti, ke změnám nálady, hrubnutí hlasu, k padání vlasů a podobně.

Inzulín - hormon, který vyplavuje slinivka břišní, je při hubnutí rozhodující. Pokud jíte příliš cukru a sacharidů, buňky začnou být na inzulín necitlivé. Čím větší vyplavování inzulínu, tím méně růstového hormonu a tím horší je hubnutí. Inzulín dokáže pěkně zamávat s hladinou cukru v krvi, ale také se postará o to, aby se veškerá nevyužitá energie usadila v podobě podkožního tuku!

Leptin - tento hormon je produkovaný buňkami tukové tkáně a jeho nedostatek vede k obezitě. Jeho hladina je přímo úměrná množství tuku. Leptin reguluje příjem i výdej energie. Problém nastává v okamžiku, kdy vznikne tzv. leptinová rezistence - buňky mozku zkrátka leptin přestávají zachytávat a obézní jedinec pak nerozezná pocit hladu a nasycení.

Ghrelin - další z hormonů „hladu“ pochází z žaludku. Když má člověk hlad, začne žaludek ghrelin produkovat a mozek pochopí, že je čas jíst. Po redukčních dietách a nesmyslném hladovění se ale tento hormon vyplavuje ve velké míře neustále, a to i když přijímá dotyčný energie dostatek. To vede k opětovnému nabrání hmotnosti.

Růstový hormon - somatotropin je do krve uvolňovaný z podvěsku mozkového. Vyšší hodnoty tohoto hormonu znamenají lepší spalování podkožního tuku i snazší nabírání svalové hmoty. Aby se tento hormon vyplavoval v dostatečné míře, je dobré držet na uzdě inzulín.

Hladina hormonů se sama začne upravovat po pravidelném silovém tréninku, intervalových aktivitách anebo cvičením hormonální jógy a samozřejmě rozumném a vyváženém jídelníčku s omezeným množstvím sacharidů.

 

Poslední díl z naší kampaně Harmonie těla je tu

 

Hormonalni-joga-5dil.jpg

 

Nezapomínejte při cvičení na velmi rychlé a hlasité dýchání, zvané bhastrika: Při nádechu se pupík pohybuje směrem ven a při prudkém výdechu vzduch silně vyfouknete nosem, přičemž se pupík vtahuje dovnitř. Toto dýchání působí jako masáž na vnitřní orgány a aktivuje vaši vlastní energii.