Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Do módy přicházejí hladovky

Hladovky se stávají novým trendem doby. Lidé je drží, aby se cítili lépe, pročistili si organismus a přitom se zbavili pár kil. Co na to ale říkají lékaři?

Z tradice módní trend
Půst jako součást tisícileté tradice různých náboženství se stále častěji dodržuje i v běžném životě. Pročišťování těla se poslední dobou dokonce stalo módní záležitostí. V čase půstu se pijí pouze tekutiny, vývary a citrónová šťáva. Tuhé potraviny jsou zcela vyloučeny. Někteří lidé drží hladovku doma, jiní jezdí na různé postní zájezdy, které zahrnující půst s pobytem na venkově nebo v horách s túrami. Módní jsou také pobyty na luxusních klinikách. Jeden internetový server například nabízí hladovku v marocké poušti. To se ale moc nelíbí lékařům, kteří takovou módu označují za škodlivou a nebezpečnou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Poruchy přijmu potravy typické a atypické

Anorexie ničí i sexuální život

Jíte málo a nebo moc?

 

Hlad může být dražší než jídlo
Móda hladovek je oblíbená zejména ve Francii a Německu, kde se vyrojily jako houby po dešti luxusní kliniky, které nabízejí terapeutické hladovky. Pobyt bez jídla vás tu přijde pěkně draho. Každopádně většina lékařů se shoduje na tom, že půst by měli podstupovat pouze zcela zdraví jedinci.

Půst není pro každého
Hladovka dokáže tělo účinně detoxikovat, cítit se lépe a mít více energie. Často k ní inklinují lidé, kteří mají problémy se střevy, trpí plynatostí, zácpou nebo průjmem, nebo jedinci s nadváhou pro které se rychlá a radikální hladovka zdá být řešením. Pokud hladoví, cítí se totiž lépe. Jakmile však po skončení hladovky zase začnou jíst jako dříve, problémy se vracejí. Půst vás tedy nespasí a závažnější problémy těla nevyřeší. Kromě toho, pokud někdo chce držet hladovku, která organismus skutečně pročistí, musí pít jen vodu. Většinou se taková hladovka drží týden. Jestliže tělo ale hladoví, urychluje se eliminace toxinů játry, ledvinami a kůží a když organismus nemá potravu, sahá do svých rezerv.

Výživoví poradci varují
Také řada expertů na zdravou výživu má pochybnosti. „Ani jediný solidní lékař vám dnes neřekne, že je hladovka zdravá. Stala se však módní záležitostí,“ konstatuje nutriční poradce Jean-Michel Cohen. „Jednodenní hladovka po opici, budiž. Ale hladovka vůbec nemá detoxikační účinky, naopak se při ní budete cítit více unaveni,“ říká. Hladovění zřejmě dostalo lékařské posvěcení, když se jeden vědec zmínil o spojitosti hladovky s léčbou rakoviny. Jestliže ale hladoví kardiak, nemá přísun draslíku a vápníku, riskuje srdeční zástavu. Hladovka může být proto i nebezpečná,“ soudí Cohen. Jiný nutriční poradce Pierre Azam uvádí: „Opakovaný půst a celé týdny hladovky oslabují organismus. Ten sahá na rezervy, často ne na tuk, ale na to, co je pro tělo podstatné, tedy na svaly.“

Víkend bez jídla
Jedna dieta, která není úplným hladověním, se stala ve Francii velkou módou: je to dieta pět ku dvěma, kdy se dva dny v týdnu dodržuje velmi přísný režim, při kterém žena může sníst nanejvýš 500 kalorií a muž pouze 600 kalorií.


Autor: Monika Kuželová