Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Čerpejte energii z přírody

Potřebujete vypnout a „dobít baterky“? Vyrazte na horká úbočí. Zažijete na nich jaké to je, když vám svět leží u nohou. Proto se pěší túry těší čím dál tím větší oblibě. V horách vám totiž každodenní stres zmizí z očí a vy rázem zatoužíte po zážitcích bez technických vymožeností. Poradíme vám jak s turistikou začít.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejlepší sport pro hubnutí. Nordic walking!

Procházejte se a zhubnete

Turistika zlepšuje kondici, utužuje zdraví a prospívá mysli

 

Hladký začátek
Při horkých túrách musíte počítat se sportovním výkonem. To ale neznamená, že budete usilovat o ten nejvyšší vrchol. Zpočátku se vydejte do rovinatého okolí, například do nejbližší chráněné přírodní oblasti. Takové trasy jsou vhodné i pro ty, co trpí nadváhou. Kdo má problémy s koleny, měl by chodit málo, a když už, tak malými kroky.Pro náročné túry je třeba mít dobrou kondici. Druhy sportu, jako je jogging, jízda na kole nebo nordic walking, se dají výborně kombinovat se silovým cvičením nohou. Na horský vzduch se v nížinách připravíte hůře. Proto si na něj zvykejte postupně. Výšková závrať je oproti strachu z výšek zcela přirozená reakce, která časem odezní.

Oblečení na túry

Optimálně tvoří tři vrstvy. Sportovní spodní prádlo, tričko z funkčního materiálu a jako vnější vrstva nepromokavá bunda odolná proti větru. Výhodou je, že takto oblečení můžete na cestě pružněji reagovat na teplotní výkyvy. Nezapomínejte ani na správné trekingové obutí.  Při nákupu v obchodě si obujte obě boty a setrvejte v nich alespoň 10 minut. Boty vás nesmí nikde tlačit a pata v nich musí pevně sedět. Některé specializované prodejny dokonce nabízejí možnost projít se  botách po vymodelované horské cestě. Užitečné jsou i trekingové ponožky.

Co s sebou
Na krátké trasy vám postačí ledvinka kolem pasu a lahev s pitím. Na celodenní túry si už vezměte s sebou lehký batoh. Některé promyšlené modely batohů mají poutka pro uchycení trekingových holí a zabudovanou ochranu proti dešti. Při balení je důležité, aby těžké věci byly umístěny blíže zad, aby se ruksak od těla neoddaloval. Fotoaparát, mapa a skládací nožík se používají často, proto by měly být na vrchu nebo ve vnějších boční kapse. K povinné výbavě patří lékárnička a skládací nožík.

Orientace v terénu
Turistické mapy pomalu vycházejí z módy, neboť stále více turistů používá GPS navigaci. Důležité je se s navigací před túrou dostatečně seznámit. Na internetu najdete portály určené přímo horským turistům, na nichž jsou uvedena data pro navigaci. Používání GPS můžete natrénovat při hře zvané geocoaching, což je moderní forma hledání pokladů, která naláká do přírody děti i teenagery.

Čistá mysl, pevné nohy
Pěší túry jsou zázračnou zbraní proti nadváze. Zpevní nohy, zadek i břicho, utuží vaši kondičku. Nabití energií, vymodelovaným tělem a provětranou hlavou pak snáze překonáte strasti běžných dnů.


Autor: Monika Kuželová