Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nejdivnější diety v dějinách

Mezi nejčastější novoroční předsevzetí patří touha zhubnout. Lékaři a odborníci na zdravou výživu, ale před nárazovými dietami varují. Možná byste se divili, že tento typ diet lidé rádi drželi již ve středověku. Seznámíme vás s těmi nejpodivnějšími, které byste rozhodně zkoušet neměli.

Už dávní Řekové a Římané drželi diety. Ale zatímco tehdy to bylo převážně o zdraví a fyzické kondici, byli to lidé viktoriánské éry, kteří doopravdy odstartovali vášeň pro nárazové hubnutí. „Řecké slovo diatia, z nějž je dieta odvozená, popisuje celý způsob života,“ řekla historička Louise Foxcroftová, autorka knihy Kalorie a korzety: Historie diet během 2000 let. “Lidé přišli na chuť nárazovým dietám až v 19. století. Během této doby se přiklonili víc k držení diet z estetických důvodů než zdravotních a doslova vybuchl průmysl kolem hubnutí,“ dodala. BBC News s její pomocí sestavil přehled nejpodivnějších a nejnezdravějších způsobů hubnutí v dějinách, jejichž napodobování se rozhodně nedoporučuje:

Rozžvýkat a vyplivnout

Na přelomu 20. století Američan Horace Fletcher usoudil, že hodně žvýkání a plivání je způsobem, jak ubývat na váze. Fletcherismus, jak se jeho metodě říkalo, doporučuje žvýkat jídlo tak dlouho, dokud se z něj všechna „dobrota“ nevyšťaví, a pak zbylou hmotu vyplivnout. Byl velmi přesný v tom, kolikrát má člověk různé potraviny žvýknout - například jedinou šalotku celkem 700krát. Jeho metoda byla velmi oblíbená a měla řadu slavných následovníků včetně spisovatelů Henryho Jamese a Franze Kafky. Došlo to tak daleko, že lidem na společenských večeřích stopovali, zda žvýkají dostatečně dlouho, uvedla Foxcroftová. Tahle dieta mimo jiné znamenala, že člověk měl stolici jen jednou za dva týdny a byla prakticky bez zápachu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete zhubnout? Máme zaručené tipy

L - Karnitin - Výborný pomocník nejen při hubnutí

Víkend - zabiják diety

 

Tasemnicová dieta
Ta rozhodně nebyla pro citlivé povahy, ale přesto po roce 1900 nabrala na popularitě. Operní pěvkyně Maria Callasová údajně tyto parazity jedla, aby se pokusila zbavit nadváhy. Lidé toužící po tasemnicové dietě polykali boubele tasemnic z hovězího masa obvykle v podobě pilulek. Tasemnice pak ve střevech dospěly a začaly pohlcovat jídlo, což skutečně vedlo k hubnutí - spolu s průjmy a zvracením. Jakmile člověk dosáhl požadované váhy, vzal si antiparazitickou pilulku, která tasemnici zabila - pokud měl štěstí. Pak ještě musel parazita z těla vyloučit, což mohlo způsobit břišní a rektální komplikace. Šlo o metodu riskantní v mnoha ohledech. Nejenže tasemnice dorůstá až devíti metrů délky, ale může způsobit celou škálu nemocí včetně bolestí hlavy, očních problémů, meningitidy, epilepsie a demence.

Arzenik
V 19. století se léky na hubnutí, pilulky a lektvary staly výnosným byznysem. Ovšem tyto „zázračné léky“ často obsahovaly nebezpečné ingredience, včetně arzeniku a strychninu. Reklamy tvrdily, že to urychluje metabolismus, podobně jako třeba amfetaminy. Jakkoli obsah arzeniku v pilulkách byl nízký, stále byl krajně nebezpečný. Často lidé v touze po zhubnutí užili vyšší než doporučenou dávku a riskovali tím otravu arzenikem.

Ocet
Hubnoucí celebrity nejsou ničím novým. Lord Byron byl jedním z prvních vzorů pro ty, kdo se snažili zhubnout a odstartoval tak posedlost veřejnosti po způsobech, jakým slavné hvězdy dosahují štíhlosti. Stejně jako současné celebrity i Byron tvrdě dřel, aby si udržel postavu. Začátkem 19. století romantický básník zpopularizoval dietu sestávající převážně z octa. Ve snaze očistit organismus doporučoval denně pít ocet a jíst brambory v něm máčené. Vedlejší účinky zahrnovaly zvracení a průjem. Protože Byron měl značný kulturní vliv, vyvolala jeho metoda obavy, že ji budou následovat mladí lidé - a spousta romantiků se také omezila ve stravě na ocet a rýži, aby dosáhli „byronovského“ módního bledého a vyhublého vzhledu.

Guma
V polovině 19. století Charles Goodyear zjistil, jak vylepšit gumu procesem nazývaným vulkanizace. S průmyslovou revolucí a hromadnou výrobou se najednou využití gumy značně rozšířilo. Zahrnovalo gumové spodní kalhotky a korzety, které - jak se věřilo - nejen stahovaly tukové polštářky, ale také způsobovaly pocení spojované s hubnutím. Nosili je jak muži, tak ženy. A nebylo moc příjemné, když neustále provlhlá kůže křehla, praskala a stávala se náchylnou vůči infekcím. Až první světová válka tohle šílenství přibrzdila, protože guma začala být potřebná k vojenským účelům.Zdroj: ČTK