Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Detoxikační kúry - pomoc nebo marketing?

Jaro je tady, a proto se tak, jako každý rok, na internetu objeví spousta článků o detoxikacích a jarních očistách a okraje monitoru počítače vám budou lemovat reklamy, slibující zázračné zbavení se toxinů díky pilulkám, redukci nadbytečných kilogramů jen pomocí čaje nebo reklamy, propagující komplexní detoxikační programy.

Detoxikace znamená zbavení se toxinů. Jakých toxinů bychom se ale měli zbavit, abychom byli štíhlejší, zdravější a cítili se vitálněji? Odpověď je naprosto banální - pokud chcete být štíhlejší, žádná detoxikační kúra vám k tomu nepomůže. Tím toxinem, jenž zaplavuje vaše tělo a brání mu v zeštíhlení, je přebytek kalorií, cukru a tuku v jídelníčku. Detoxikace, vedoucí ke zhubnutí, by pak vypadala tak, že si naordinujete spoustu čerstvé zeleniny, kvalitní tuky, libové proteiny a komplexní sacharidy. K tomu přestanete popíjet po večerech víno a odpustíte si slazené nápoje i kalorické kávičky.
   
Abyste se zbavili nadbytečných tukových zásob, je naprosto nezbytné zbavit se ještě jednoho „toxinu“ - a tím je lenost.
   
Pokud si od detoxikačních programů slibujete dodání energie a celkové vylepšení zdraví, je  řešení úplně stejné - stačí z jídelníčku vyřadit zpracované potraviny a polotovary, pít hodně obyčejné vody a čajů, jíst zeleninu, ovoce, ořechy, semínka, nepřehánět to se sacharidy a dopřávat si adekvátní množství proteinů.
   
Naordinujte si svoji vlastní detoxikační kúru - když cítíte, že pijete moc kávy, omezte ji. Pokud moc kouříte, přestaňte. Jestliže se popíjení alkoholu, pojídání slaných brambůrků nebo lákavých koblih s polevou stalo vaší vášní, zkroťte ji - žádné speciální, předražené detoxikační kúry nepotřebujete!
   
Detoxikační programy existují a prodávají se proto, protože lidé, ve snaze zhubnout nebo „očistit“ se, rádi vyzkoušejí cokoliv, co vypadá snadně a rychle. Místo toho, aby díky nim přišli o zásoby tuku, přijdou jen o trochu svalové hmoty a peněz.

Zde je několik důvodů, proč je tomu tak:


1. Kúry, založené na popíjení džusů, freshů, smoothies a ovocných šťáv, dodají tělu neuvěřitelné množství jednoduchého cukru - a organismu je v zásadě srdečně jedno, zda cukr pochází z jablka nebo z cukřenky. Cukr dokonale rozladí práci slinivky a produkci inzulínu, takže se pak tukové zásoby budou do podkoží ukládat jedna báseň.

2. Detoxikační kúry v drtivé většině případů neposkytují organismu naprosto žádné proteiny. Tělo pak nemá z čeho regenerovat a opravovat tkáně, takže začne pálit vlastní svalovinu. Člověk je sice po detoxikačním programu lehčí, ale váha jde ze svalů, nikoliv z tuku.

3. Detoxikační kúry bývají často tekuté - nic nemusíte kousat. Nápoje se díky tomu sice dobře tráví, nicméně kousání poskytuje mozku informaci, že přichází potrava. Bez takové informace bude mít tělo pocit, že nic nejí, a po skončení kúry můžete očekávat návaly vlčího hladu a nárůst hmotnosti.

4. Pocit dostatku energie je klam - tělo se při detoxikačních kúrách zázračně neprobudí ani nenabije energií. Pocit energie, síly a soustředěnosti mívají lidé proto, protože vlivem nedostatku živin se tělo dostane do pohotovostního režimu (do stresu), jenž evolučně slouží k tomu, abychom vzali oštěp a šli si ulovit mamuta nebo nasbírat bobule. Když tělu nestačí energie z potravin (což při detoxikačních programech nestačí), musí převzít kontrolu adrenalin a kortizol.


Autor: Veronika Červenková