Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Detoxikace organismu

Léto je spojené nejen s časem dovolených a aktivního odpočinku pod širým nebem. Mnozí využívají také příležitosti k péči o sebe. Míří do lázní a wellnes hotelů a absolvují řady procedur, které by jim měly dopomoci cítit se lépe.


Speciální wellnes pobyty nabízí také partner našeho portálu Resort Svatá Kateřina. Uprostřed lesů v klidném prostředí Vysočiny určitě načerpáte spoustu sil a pozitivní energie.


K vyhledávaným službám v posledních letech nepatří jen cvičení a lázeňské procedury, ale také speciální programy na detoxikaci organismu. Detoxikační kúru podstupují i mnohé známé modelky. Mnohé ženy ale zkouší detoxikaci organismu i doma. Nejčastěji právě v létě zejména proto, že je k mání za rozumné ceny spousta čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou podle některých rad základem detoxikace organismu. Pokud jste o něčem takovém taky přemýšleli, jistě uvítáte rady poradce pro výživu portálu FITHALL.cz ing. Ivana Macha. Je podle něj lepší držet půst, jíst kyselé zelí nebo hrozny? Co opravdu pročišťuje? Jak se orientovat ve speciálních potravinových doplňcích, jichž je na trhu spousta?

 

„Abychom se mohli organismus detoxikovat, musíme být předtím nějak intoxikováni. Intoxikace může znamenat dokonce i otravu, ale k té běžně nedochází. Častěji se v našem organismu mohou hromadit odpadní látky našeho vlastního metabolismu. Je to například kyselina mléčná, kyselina močová a podobně nebo látky, které se do těla dostávají z ovzduší, které přijímáme s jídlem či nápoji,“ vysvětluje ing. Mach.

 

Některé ze jmenovaných látek se přirozeně odbourávají, jiným můžeme pomoci, aby rychle opustily naše tělo. Nejlepšími pomocníky detoxikace jsou zdravé orgány, které očistu průběžně zajišťují zcela přirozenou cestou. Jsou to játra, ledviny, kůže, plíce a střeva. „Detoxikační účinnost například trávicí soustavy můžeme posílit tím, že zvýšíme podíl vlákniny ve stravě. Zařadíme do ní například kyselé zelí, doplněk stravy psyllium nebo jinou vlákninu a podobně. Přirozenou detoxikaci také můžeme podpořit speciální jógou i v pitným režimem. Zde doporučuji pít kopřivový a pampeliškový čaj.  Kuřákům lze zase doporučit zásobit tělo přípravky s vitaminem C a selenem, který váže těžké kovy z dýmu do neškodného komplexu, který se vyloučí z těla,“ radí Ivan Mach.

 

Výběr správné detoxikační metody či podpory však závisí na druhu a množství škodlivých látek, kterým jsme vystaveni a které nás mohou zatěžovat. Jinými slovy - účinnost detoxikace nezjistíme, když předem dobře nevíme, čím jsme vlastně nejvíce „znečištěni“. Proto před tím než se rozhodnete podstoupit detoxikační kúru, poraďte se s odborníkem a projděte vyšetřením, které ukáže, jaké látky se ve vašem organismu hromadí.