Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Detoxikace krok za krokem

Detoxikace či detoxifikace organismu v podstatě znamená zbavování těla toxinů. Na jaře se skoro v každém dámském časopise i na internetových stránkách setkáte se zaručenými tipy, jak očistit svoje tělo a připravit se na nadcházející roční období, v zimě si můžete počíst o tom, jakým způsobem detoxikujete organismus po svátcích a celoročně se nás média snaží přesvědčit, že redukovat přebytečné kilogramy a začít žít zdravěji vlastně bez předcházející detoxikace ani snad nejde.

S detoxikací je to podobně, jako s fenoménem překyselení organismu - v zásadě se jedná o velice promyšlené a uměle vykonstruované problémy, které ale nutí lidi nakupovat drahé doplňky stravy, pořizovat si speciální potraviny a dodržovat nesmyslné dietní režimy.
   
Věřte tomu, že pokud nebudete správně jíst, pravidelně sportovat a hodně se hýbat během dne, ale také dostatečně odpočívat, detoxikace ani odkyselení těla vám k vysněné postavě a kondici nepomůže.
   
Chcete - li „detoxikovat“ svoje tělo, řiďte se jednoduchými pravidly a zvládnete to bez speciálních stravovacích plánů i doplňků stravy:

Najděte viníka - pokud chcete svoje tělo očistit od „toxinů“, měli byste si nejdřív říct, co ten „toxin“ vlastně je. Pro někoho jím může být lepek, pro jiného přemíra laktózy, nikotin z cigaret, alkohol, kofein, umělá sladidla, bílý cukr, sůl nebo těžké kovy z ovzduší. Změna životního stylu není jednoduchá, proto si stanovte priority a nepřestávejte jíst (nezdravě), pít či kouřit současně.

Vytrvejte - poté, co identifikujete vás „toxin“, vylučte ho ze svého jídelníčku či života aspoň na 3 týdny. Teprve za několik týdnů zjistíte, zda vám vyloučení domněle škodlivé látky prospívá, nebo zda se cítíte stále stejně. Pokud se například rozhodnete zkusit žít bez laktózy a během těch tří až pěti týdnů se budete cítit skvěle, nebudete se nafukovat jako balón a trávení pošlape jak hodinky, máte jistotu, že děláte správnou věc. Jestliže se ale ani po pěti týdnech bez lepku nebudete cítit o nic lépe, klidně ho opět začněte pozvolna do jídelníčku zařazovat.

Pijte - pijte obyčejnou vodu - tou nikdy nic nezkazíte. Voda odplaví z těla všechno nepotřebné a udělá to naprosto sama od sebe, aniž byste museli přemýšlet o tom, jaké látky jdou vlastně pryč. Zvládněte vypít tak 2 - 4 litry vody denně.

Jezte vlákninu - vláknina vymete všechno nekalé ze střev a zajistí bezproblémové zažívání. Nemusíte ji užívat v podobě doplňků stravy, stačí jíst spoustu zeleniny i trochu ovoce a luštěniny.

Hýbejte se - potem se z těla dostanou ven další látky, které v něm mít nechceme. Abyste si pročistili tělo i pleť, běhejte, jezděte na kole, cvičte, choďte v rychlém tempu - zkrátka nechce tělo potit se a přirozeně se tak ochlazovat i zbavovat nežádoucích látek.

Koupit si v lékárně prostředek na detoxikaci je sice pohodlnější, ale zcela zbytečné.


Autor: Veronika Červenková