Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Masáže v těhotenství? Ano, proč ne!

 „I v těhotenství si  můžete dopřát relaxaci a udělat něco pro své zdraví, přeci jen v tom jedete ve dvou“  říká Veronika Jarolímová, která se věnuje masáži těhotných ve studiu Hvězda. Budoucí maminky vyhledávají tuto službu čím dál častěji. Zlepšují nejen psychický, ale i fyzický stav ženy. A právě to má vliv i na prenatální vývoj očekávaného potomka. Pravidelná masáž usnadňuje průběh těhotenství i porodu a miminko ji vnímá jako velmi příjemný podnět.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Cvičit můžete i v těhotenství - 1. díl

Cvičit můžete i v těhotenství - 2. díl

Cvičit můžete i v těhotenství - 3. díl

Cvičit můžete i v těhotenství - 4. díl

Cvičit můžete i v těhotenství - 5. díl

 

Jaký je rozdíl mezi klasickou a těhotenskou masáží?
Největší rozdíl je v intenzitě samotné masáže. Na kůži není vyvíjen velký tlak a nepoužívají se hmaty, které se provádí palcem nebo jednotlivými prsty. Zbytečně nechceme u maminky dráždit lymfatický systém. Rozdíl je tedy v tom, že masírujeme celou dlaní nebo spojenými prsty.

Pro koho je masáž vhodná?
Doporučuje se všem maminkám,  které nemají žádné komplikace v průběhu těhotenství. V případě obtíží je vždy lepší konzultovat se svým lékařem, ale  pro většinu nastávajících maminek je masírování v těhotenství zcela bezpečné. Pomáhá od drobných zdravotních obtíží, zmírňuje bolesti zad a kloubů a ulevuje od oteklých nohou. Při pravidelném cyklu dopomáhá k lepšímu spánkovému režimu, zlepšuje držení těla, podporuje správný krevní oběh matky a dítěte, snižuje zadržování vody a působí pozitivně proti křečím.

Kdy masírovat nelze?
Kontraindikací je pro nás první trimestr. Během celého tohoto období se žádný typ masáží nedoporučuje. V prvních čtyřech měsících hrozí největší riziko spontánního potratu. Mezi další rizikové faktory patří rýma, nachlazení, nevolnost, horečnaté stavy, zánětlivé procesy, onkologické onemocnění, akutní poranění, onemocnění dutiny břišní, průjmy, zvracení, bodavé bolesti v zádech nebo jakákoliv jiná akutní onemocnění. V případě, že maminka má diabetes (cukrovku) je na zvážení jejího ošetřující lékaře, zda se dá provést masáž alepsoň částečná. Ve většině případů se však neprovádí. Riziko rychlé snížení hladiny cukru v krvi je zde velmi vysoké. Také se mohou vyskytnout tzv. místní kontraindikace a tím je myšleno, že v místě, kde se problém nachází masáž neprovadíme. Do této skupiny patří křečové žíly, kdy se dolní končetiny v důsledku tohoto onemocnění nemasírují, dále pak záněty žil a cév, drobná poranění, odřeniny, popáleni, místní infekce, otevřené rány, ekzémy, a jiné kožní defekty.

Čím můžeme masírovat?
Z pravidla se používají bio oleje nejlépe lisované za studena a nebo krémy. Pomáhají k lepšímu klouzaní rukou po kůži, předchází poškrábání a masírování je mnohem příjemnější a plynulejší. Oleje zlepšují kvalitu pokožky, pomahají předcházet tvorbě strií, posilují regeneraci a elasticitu kůže. Výrobky by měly obsahovat různí vitamíny např. A,B,C,E, elastin, kyselinu hyaluronovou, Dpantenol a další. Mezi oblíbené patří kokosový olej, ten si navíc mohou poté i kojící matky aplikovat na bradavky místo krému. Dalšími vhodnými oleji jsou mandlový, slunečnicový, jojobový, olivový, olej z meruňky nebo broskve atd

A je naopak něco čeho bychom se měli vyvarovat?
Obecně platí, že bychom se měly vyvarovat bylin, které mají silnější účinek na prokrvení tkání, srdeční činnost nebo mají projímavé či močopudné účinky.

A jak samotná masáž u Vás probíhá?
Nejčastější a nejpříjemnější pozice je v leže na boku. Maminka leží na masážní stole s vypodloženou hlavou. Dle potřeby je možné podepřít bříško nebo dát polštář mezi kolena či kotníky. Celé tělo je zakryto dekou a vždy je odkryta jen ta část, kterou masírujeme. Začínáme od nohou táhlými pohyby přes záda až na ruce. Ideální doba masáže je od třiceti do devadesáti minut. Po celou dobu se provádějí jemné a pomalé tahy. Od klasické se těhotenská masáž liší svojí intenzitou a vybranými hmaty, prováděných z pravidla celou dlaní. Klientka se přitom cítí uvolněně, spokojeně a během celé doby může relaxovat nebo pospávat.

Při masáži se vyhýbáme intenzivní masáži šíje, kotníků a chodidel. V těchto částech se nachází několik spoušťových bodů, které nám působí na roztažení pánve. Tím by mohlo dojít k nežádoucímu rozevření pánevního dna a nechtěnému vyvolání porodu.

 

Těhotenstkou masáž si můžete vyzkoušet ve studiu Hvězda. Více informací o studiu naleznete ZDE

 

 

Cvicit-muzete-i-v-tehotenstvi-6dil_v1.jpg

 

 

Cvicit-muzete-i-v-tehotenstvi-6dil-v2.jpg

 

Zdroj: Studio Hvězda, masáže VJ

Fotografie: Lenka Šumanová