Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Nejčastější chyby při hubnutí

Snažíte se hubnout, ale stále se Vám to nedaří? Přečtěte si o nejčastějších chybách, které lidé při snaze o zeštíhlení dělají. A není jich málo!

Jestli mezi nejčastějšími chybami, které dělají lidé při hubnutí, najdete některou, kterou děláte Vy sami, snažte se ji napravit. Dost často bývá problém s hubnutím způsobený kombinací více z nich.

1. Přehnaná očekávání a nerealistické cíle
Chybou číslo jedna je kladení si nedosažitelných cílů. Člověk, který očekává, že bude hubnout rychle, může být proto zklamaný, že se výsledky nedostavují dle představ. Takové frustrující myšlenky pak o to víc svádějí k rezignaci. Respektujte Vaši individualitu a při hubnutí se nesrovnávejte s druhými. Každý se zkrátka zbavuje tukových zásob vlastním tempem - hubnutí není závod.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zázračná proteinová dieta - zabiják kil

Nejdivnější diety v dějinách

Zhubnete s ovocem?

 

2. Jedna vlaštovka jaro nedělá
I když jste porušili dietní režim, neznamená to, že budete dál jíst vysokokalorické potraviny! Jedno tučné jídlo Vás tlustými neudělá, naopak ani jedno zdravé Vám ke zeštíhlení příliš nepomůže. Pokud občas redukční režim porušíte, uvědomte si, co Vás k tomu vedlo, ale rozhodně nehažte flintu do žita. Člověk není stroj, a proto také při plánování hubnutí počítejte dopředu s tím, že se občas nějaká chybka vloudí. Tyto dietní přešlapy pak nejlépe napravíte cvičením.

3. Jíte málo
Myslíte si, že když budete jíst méně, tak zhubnete rychleji? Opak je pravdou. Tím, že jíte málo, nutíte Váš metabolismus ke zpomalení. Lidské tělo obecně se tuku zbavovat nechce a tím, že budete hladovět, mu dáte akorát záminku k tomu, aby si tukové rezervy schraňovalo o to úzkostlivěji. Metabolismus funguje podobně jako kotel - když budete přikládat moc, oheň zadusíte, když budete přikládat málo, také hořet nebude. Klíčem je jedení dostatečného množství jídla v malých porcích a pravidelných intervalech.

4. Jíte moc

Poslední dobou se hodně mluví o nevhodnosti hladovění při redukci hmotnosti. Lidé pak mají tendenci jíst častěji, ale mohou si vybírat nesprávné potraviny. Je možné, že jste nahradili bílé pečivo tmavým, začali jste používat hnědý cukr a denně snídáte müsli a večeříte kuskus, ale kilogramy stále nemizí. Vtip je v tom, že i tyto zdravější varianty potravin obsahují podobné množství energie, jako ty méně zdravé, proto když nezmenšíte velikost svých porcí, ručička na váze se stále hýbat nebude. 

5. Málo bílkovin
Nejdůležitější živinou, která Vám pomůže hubnout, jsou bílkoviny. Často ženy, které se snaží redukovat hmotnost, mají jídelníček plný zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva, ale právě na proteiny zapomínají. Myslete na příjem bílkovin v každém Vašem jídle. Jezte dostatek libového masa, nízkotučných mléčných výrobků, vajec a luštěnin a uvidíte, že hubnutí půjde zase o něco snadněji.

6. Nedostatečný pitný režim
Během hubnutí zvyšte příjem tekutin. Nejen, že podpoříte detoxikaci Vašeho těla a činnost ledvin, ale také mnohdy vodou můžete zahnat hlad. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Pokud máte s pitným režimem problémy, nastavte si upozornění ve Vašem mobilu a každou hodinu vypijte alespoň malou sklenici obyčejné vody. Při chuti na sladké můžete také sáhnout po ochucené minerální vodě, nebo naředěném džusu, ale s jejich konzumací to rozhodně nepřehánějte.

7. Light potraviny
I při odtučňování vašeho těla určitě nesahejte po odtučněných potravinách. Řiďte se selským rozumem a kupujte výrobky s přirozeným obsahem tuku. Největší potíž je s jogurty - tam bývá tuk nahrazován cukry, takže si v konečném důsledku stejně nepomůžete. Dávejte také pozor na potraviny se sníženým obsahem cukru - sladká chuť do nich bývá dodávána pomocí umělých sladidel, jejichž negativní vliv na zdraví sice nebyl potvrzen, ale ani vyvrácen.

8. Dietní vs. zdravé potraviny
Mnohé potraviny, které se do povědomí dostali jako zdravé, rozhodně nemusí být dietní! Ani bio kvalita potravin nemá na jejich energetickou hodnotu vliv. Takové zapékané müsli, müsli tyčinky, ořechové tyčinky, sezamové placky, kuskus, vysokoprocentní čokoláda či výrobky z celozrnné mouky sice zdravé jsou, ale nejsou právě vhodné při redukci hmotnosti, protože i přes jejich pozitivní vliv na zdraví je jejich energetická hodnota vysoká.

9. Uzobávání

Uzobávání má dokonce svůj odborný anglický název - nibbling. To, když sem tam něco uzobnete, si ani nemusíte uvědomovat. V tom pak spočívá to nebezpečí, protože i přes veškerou snahu nemusíte hubnout. Odstraňte z dosahu všechny misky s oříšky, sušeným ovocem a bramborovými lupínky a  nenechávejte na očích ani nedojedené jídlo. Zkuste se na uzobávání mezi jednotlivými jídly zaměřit a odnaučit se tento zlozvyk, kvůli kterému zbytečně zvyšujete svůj energetický příjem i hmotnost.

10. Dojídání po dětech

Malé děti často svoji porci nedojí a to je dobře - respektují totiž, na rozdíl od dospělých, svoje potřeby (samozřejmě jsou děti, které jedí velmi málo a je nutné je v jídle povzbuzovat). Po svém dítěti jídlo rozhodně nedojídejte, i když je Vám možná líto ho vyhodit. Raději litujte vyhozených potravin, než abyste litovali sami sebe při pohledu na ručičku váhy. I občasné olíznutí lžičky může kalorický příjem značně navýšit.

11. Dojídání porcí
V dětství jste možná často slýchali, že se nehnete od stolu, dokud nebude prázdný talíř. Tyto zažité zvyky se velmi těžko odnaučují, ale jde to. Uvědomte si, že jste dospělá, nezávislá osobnost, která se řídí pouze vlastním rozumem a respektujte pocity Vašeho těla. Jako v předchozím bodě platí, že je lepší litovat nedojedeného či vyhozeného jídla, než litovat sama sebe kvůli nadbytečným tukovým zásobám. Raději si příště řekněte o menší porci.

12. Rychlost
To, že se nestíháte najíst, máte hodně práce a při jídle spěcháte je velká chyba. Vašemu tělu je totiž úplně jedno, že musíte být za čtvrt hodiny na poradě nebo někde jinde. Když jíte rychle a ve spěchu, do mozku se nestihne včas dostat signál o nasycení, proto toho možná mnohdy sníte mnohem víc, než je nutné. Polykání velkých, nerozkousaných soust navíc může dráždit žaludek a být příčinou trávících obtíží a nadýmání. Zkuste maximálně jedení zpomalit, každé sousto pořádně rozkousejte a jídlo zapíjejte vodou.

13. Nesoustředěnost

Jestliže jíte před monitorem počítače, před televizí nebo nad novinami, nevěnujete dostatečnou pozornost jídlu. Váš mozek se na jedení nesoustředí a pak můžete mít pocit, že jste nejedli vlastně skoro nic. Konzumace potravin před televizí nebo počítačem je velmi častý zlozvyk, který může přispívat k pohodě. V momentě, kdy chcete hubnout, si takovou formu odpočinku zakažte. Jestli u televize bez jídla nevydržíte, nakrájejte si do misky zeleninu.

14. Nedostatek nebo nadbytek cvičení

Bez cvičení hubnutí sice jde, ale o to lépe pak naskakují kilogramy zpátky. Když hubnete a cvičíte málo nebo vůbec, ztrácíte svalovou hmotu a klesá Vám tak bazální metabolismus. Pokud naopak cvičíte příliš, organismus je vystresovaný a nebude chtít tukové buňky uvolňovat také. Najděte optimální poměr zátěže a odpočinku, nechte si dost času pro regeneraci a při cvičení nezapomínejte na dostatečný přísun živin.

   

Autor: Veronika Staňková