Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Chirurgická léčba obezity

Pokud už dlouhou dobu neúspěšně bojujete s přebytečnými kilogramy, možná Vás napadlo, že by chirurgický zákrok, který zmenší obsah žaludku, byl konečně řešením. Takový zákrok však není zdaleka pro každého. Chirurgická léčba obezity je určená především pro ty, u kterých se BMI vyšplhal nad 40, nebo pro ty, kteří mají BMI nad 35, ale zároveň závažná onemocnění, která se s velkou nadváhou pojí. Pomocí chirurgického zásahu do lidského organismu se sice dosáhne výrazných hmotnostních úbytků, ale tato cesta je zároveň nejradikálnějším a nejkrajnějším řešením. Zmenšování žaludku není kosmetický zákrok, který by Vám měl pomoct vypadat lépe v šatech, ale zákrok, který zachraňuje život.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nadváha a společnost

Jak na pohyb a cvičení s kily navíc

Máte nadváhu? Na geny se nevymlouvejte

 

Operace samotná nic nezmůže – pacienti musí před i po ní dodržovat velmi přísná pravidla a striktní režim, a v případě, že tato pravidla poruší, hrozí jim vážné zdravotní komplikace. Zákrok také není jen něco dočasného, ale volba na celý život, která ovlivní nejen stravování, ale také veškeré fungování v životě, v práci, v partnerství i v rodině.

Zákroky lze rozdělit na dvě skupiny. První skupinou jsou operace restriktivní, zmenšující objem žaludku, tou druhou jsou výkony malabsorpční, díky kterým se živiny tolik nevstřebávají. Chirurgických výkonů je několik druhů a jejich použití záleží vždy na posouzení lékařem, případně celým týmem odborníků, protože každý z výkonů má své výhody, ale také omezení.

Je velmi důležité určit, jaký zákrok bude pro kterého pacienta nejvýhodnější. Takové rozhodnutí musí být učiněno na základě vyšetření internisty a chirurga, kteří mohou posoudit případné fyzické komplikace zákroku, ale také je podstatné vyjádření psychologa, jenž posoudí pacientovu schopnost dodržovat předepsaná doporučení a schopnost vyrovnat se se zákrokem. Česká republika se může pyšnit tím, že první bandáž žaludku, která byla provedena laparoskopicky, se uskutečnila právě zde, a to díky profesoru Friedovi, v roce 1993.
 
U nás je nejvíce prováděným zákrokem laparoskopická adjustabilní bandáž žaludku. To znamená, že se do břišní dutiny zavedou malými otvůrky operační nástroje a upevní se silikonová bandáž. Její velikost jde přitom regulovat i po operaci. Další možností je například tzv. tubulizace, kdy se žaludek rovněž laparoskopicky zúží tak, aby vznikla jen úzká trubice. To vede k rychlejšímu naplnění a včasnému pocitu sytosti. Tento zákrok je ale na rozdíl od bandáže nevratný.

Za oceánem jsou naopak nejrozšířenější zákroky, jako je gastrický bypass. Při takové proceduře se nejen zmenší objem žaludku, ale také se žaludek napojí přímo na kličku tenkého střeva, čím se zabrání vstřebávání části živin.

Existují také další alternativy, jako je žaludeční balon, který je ale jen dočasnou pomůckou před plánovanou operací, nebo gastrická stimulace, podobná principu fungování kardiostimulátoru, která by měla zabránit pocitům hladu.


Pokud uvažujete o podstoupení chirurgické léčby obezity, zkuste nejdřív sami změnit životní styl, začněte pravidelně a zdravě jíst, sportujte, vyhledejte pomoc lékařů, nutričních specialistů, trenérů či psychologů a až poté ulehněte na operační sál. Operace sama za Vás nic nevyřeší, je jen berličkou pro ty, kteří jsou ohroženi obezitou na životě. Pravidelný režim ve stravování a v pohybu, ale také výběr potravin bude vždy záležet jen a jen na Vás.


Autor: Veronika Staňková