Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Pořiďte si domácí bylinkovou lékárničku!


Taková domácí lékárnička z bylinek by prospěla každé domácnosti. S její pomocí můžete předcházet různým nemocem a neduhům. A pokud vás začne nějaká nepříjemná choroba sužovat, pak nastává ta nejlepší doba účinky bylinek vyzkoušet ještě předtím než zajdete do lékárny. Kouzlo léčivých odvarů a obkladů znali už naši předkové, znáte je i vy?


Základní bylinková lékárnička by měla obsahovat 15 různých bylin:

 

Heřmánek -  působí hojivě, protizánětlivě a při vnitřním podání hojí nejen šrámy na těle, ale i na duši. Osvědčil se ve stavech lítosti po zklamání, úmrtí partnera apod.

 

Šalvěj - výborná bylina pro přípravu kloktadla.

 

Řebříček - umí stavět krvácení, tlumí záněty, působí též proti křečovitým bolestem.

 

Třezalka - harmonizuje trávení, příznivě ovlivňuje psychiku.

 

Řepík -  představuje vynikající hojivou bylinu podporující jaterní a žlučníkové funkce.

 

Jitrocel - hojí rány, včetně žaludečních vředů, podporuje vykašlávání.

 

Květ měsíčku -  zlepšuje stav a pružnost cév, hojí rány, podporuje funkci žlučníku a jater.

 

Hloh -  (květ, list a částečně i hložinky) podporuje práci srdečního svalu, snižuje chorobně zvýšený krevní tlak, působí jako antisklerotikum. Nejvhodnější lékovou formou však je tinktura.

 

Kopřiva - čistí krev, zlepšuje látkovou výměnu, působí velmi univerzálně, pomáhá při kož?ních chorobách.

 

Pampeliška - (používá se nejčastěji kořen s natí) je nejlepší tuzemskou „jaterní“ bylinou, je vhodná také v revmatologii a urologii, kde příznivě působí na vylučování případného písku, jednak narušování soudržnosti močových kamenů.

 

Pelyněk černobýl - reguluje trávení a můžeme ho podávat k tučným jídlům i jako koření. Zlepšuje chuť k jídlu, příznivě ovlivňuje nemoci dýchacích cest a tlumí kolikovité bolesti břicha. Formou nožních koupelí osvěžuje unavené a namožené nohy.

 

Kořen kozlíku - uklidňuje a podporuje psychickou regeneraci. Do domácích lékárniček nachází cestu nejčastěji formou baldriánových kapek (tinctura valerianae), které lze získat v každé lékárně.

 

Meduňka  -  velmi univerzální bylina - uklidňuje, hojí, zlepšuje náladu, podporuje látkovou výměnu.
Dobromysl - vynikající antidepresivum, podporuje močení, zejména při prostatických obtížích a léčí kašel a zanícené průdušky.

 

Vřes - květ, případně i nať vřesu tvoří velmi univerzální drogy s působením uklidňujícím, krev čistícím, močopudným, bolest tlumícím a posilujícím.

 

 

 

Zdroj: Encyklopedie moderního bylinkářství, nakladatelství Fontána