Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Proč nás bolí hlava

Bolest hlavy umí pěkně znepříjemnit život. Kdo na ni pravidelně trpí ví o čem je řeč. Co jí ale vlastně způsobuje? Příčin je opravdu mnoho. Možná se s některou setkáváte i vy.

 

Většinou za běžné bolení hlavy často může špatný vzduch, kouř, uzavřená nevětraná místnost, oslňující nebo blikající světlo, případně příliš silné sluneční světlo, náhlá změna počasí, ostré zvuky nebo hormonální změny. Záchvat mohou vyvolat také psychické faktory, například duševní vypětí.

 

Bolest mohou způsobit i některé nápoje a potraviny, které rozšiřují mozkové cévy. Většinou se jedná o alkohol, maso, vejce nebo mléko. Naopak silný stahující účinek na cévy má třeba káva nebo nikotin. Pokud lidé nemají k dipozici svůj pravidelný šálek kávy nebo cigaretu, mohou se u nich také objevit migrénové bolesti hlavy. Záchvat vyvolává i hlad, namáhavá tělesná činnost, studené pokrmy nebo nápoje, hormonální antikoncepce a některé léky (například nitroglycerin).

 

Nízká hladina cukru v krvi (hypoglykemie) je jednou z nejčastějších a nejvytrvalejších příčin migrény. Po konzumaci potravin bohatých na sacharidy dochází k zvýšení hladiny cukru v krvi. Po rychlém zpracování těchto potravin nastává náhlé snížení hladiny cukru v krvi. Tím dochází k

 

Sedmdesát procent postižených migrénou jsou ženy v plodném věku. U šedesáti procent těchto žen se záchvat migrény dostavuje těsně před menstruací nebo v jejím průběhu, případně těsně po ní. U jiných žen se dostavují silné bolesti hlavy uprostřed menstruačního cyklu v průběhu ovulace. V těchto případech migréna zmizí ve třetím měsíci těhotenství. To znamená, že přerušení menstruačního krvácení ženy od migrény osvobodí. Jednoznačně tedy existuje vztah mezi migrénou a poruchami hormonální rovnováhy.

 

Jsou známy ještě další typy bolesti hlavy, vyskytující se ve formě záchvatů, které nezapadají do pevně vymezeného chorobopisu migren. Jsou také způsobeny poruchami cirkulace a mohou trvat jeden až dva dny.

 

Bolesti hlavy, které vyvolává zkrácené svalstvo ramen, krku, pokožky na hlavě a obličejových svalů, se velmi často vyskytují u žen. Skoro ve všech případech je možné v pozadí potíží objevit nevyřešené duševní konflikty. Tento druh bolesti hlavy se dostavuje náhle jako pocit tlaku v celé hlavě. Jelikož bývá většinou doprovodným symptomem chronického strachu nebo deprese, může přetrvávat dokonce i několik let bez přestání.

 

Bolesti hlavy, vyvolané degenerativními změnami krční páteře, jsou často doprovázeny dalšími symptomy, jako nevolností, hučením v uších, poruchami vidění, sníženou schopností koncentrace i přemýšlení, depresivní náladou, celkovou únavou a tělesnou oslabeností. Tento druh bolesti hlavy se dostavuje v nepravidelných časových odstupech, častěji než dva až třikrát v týdnu. Začíná většinou ráno. Nemocní se probudí s bolestí v týlu, vyzařující tepavou a bodavou bolest dopředu. Může dojít i ke kombinaci různých druhů bolesti.

 

Bolesti hlavy mohou být vyvolány i sexem. Několik minut před orgazmem se může dostavit bolest hlavy, způsobená zvýšenou svalovou aktivitou a rozšířením cév. Tyto bolesti hlavy jsou vyvolány zvýšeným krevním tlakem, který doprovází námahu a vzrušení. Na druhou stranu může vášnivý a kvalitní sex prudké bolení hlavy naopak zmírnit. Vyplývá to alespoň ze závěru aktuální britské studie. Tvrdí se v ní, že milostné hrátky jsou daleko účinnější léčebný prostředek než třeba aspirin či další obdobné medikamenty.

 

 

Použitý zdroj: www.doktorka.cz