Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Blíží se vysvědčení - aneb s čistou hlavou na prázdniny

Školní rok je náročný pro všechny zúčastněné - pro školáky, rodiče i učitele. Zatímco období školní docházky znamená povinnosti, čas prázdnin je dobou radosti, volnosti, spokojenosti a veselí - nebo by tomu tak aspoň mělo být.
   
Vysvědčení představuje milník, který nám oznamuje, že právě nastávají dva měsíce pohody, že rok učení ve školních lavicích skončil, dává informaci žákům i rodičům o tom, jak si dítě při studiu vedlo, ale také o tom, jak naše děti vidí učitelé z hlediska výkonu - a právě tak by rodiče měli vysvědčení chápat!

 

ČTĚTE TAKÉ:

Děti. Častá výmluva, proč necvičit.

Jak naučit děti pravidelně sportovat

Proč a jak cvičit s miminky

   
Je naprostý nesmysl děti kvůli známkám na tomto listu papíru trestat nebo naopak přehnaně odměňovat. Číselná hodnota absolutně nemůže odrazit všechno, co dítě dokáže, jaké je, zda je kamarádské, upřímné, spontánní, laskavé, milující, čestné a rozhodně nedokáže predikovat, jak úspěšný potomek bude v dalším životě.
   
Známky z určitého předmětu na vysvědčení jsou odrazem subjektivního hodnocení jednoho jediného učitele - odrážejí, jak vyučující oznámkoval testy a ústní zkoušení v průběhu školního roku, které sám vymyslel a zadal.
   
Pokud chceme žáčka v den vysvědčení ohodnotit, mělo by být jasné, že hodnotíme vyloženě výkon ve škole, který není pro náš vztah „rodič - dítě“ důležitější, než právě aspekty vztahu, jenž výkonové nejsou.
   
Zvlášť pro děti na prvním stupni je ale určité zhodnocení potřeba - v tomto věku jsou děti na známky a výkon orientované a především od svých rodičů potřebují slyšet, že oceňují všechnu tu obrovskou snahu během celého roku, a že jsou na ně pyšní.
   
I když nejsou na vysvědčení samé jedničky, nemusíte kolem něj chodit jako kolem horké kaše. Je dobré přistupovat k němu jako k informaci o tom, na čem je třeba příští rok zapracovat, kde jsou rezervy, a kde by šlo malinko změnit přístup, a to nejen dítěte, ale také vyučujícího a rodičů!
   
Když vám vyplašený školák donese svoji chloubu v tvrdých deskách, ať už dopadla jakkoliv, zaměřte se v první řadě na to, co se povedlo. Pochvalte dítě za to, za co ho pochválit lze, a to, co se povedlo méně, nechte až na závěr - důležitější je radovat se z úspěchů, než si lámat hlavu nad nezdary.
   
Na prázdniny odjíždějte s čistou hlavou a tu si i po dobu prázdnin snažte zachovat. Nenuťte malé studenty do učení během léta - vždyť tohle je doba, kdy by měli odpočívat a čerpat novou sílu a energii na další školní rok, ve které se nadřou až až.
   
Pokud jste to vy, kterým leží výsledky celoročního studia na srdci víc, než vašemu potomkovi, také nevěště hlavu - mnohdy je lehkomyslný a trochu nezodpovědný přístup ke studiu  i „zlobení“ ve škole odrazem individuality dítěte - a ta může být v dalším životě mnohem užitečnější, než poslušné odříkávání a dělání všeho tak, jak chtějí učitelé.
   
I když je vaše dovolená kratší, než prázdniny dětí, zkuste si společný čas maximálně užít. Děti do ničeho nenuťte a sebe taky ne - výlety a zážitky jsou sice fajn, ale lenošení a nicnedělání potřebujeme také!
   
Během léta si dopřejte spoustu sportování, kultury, výletů i příjemného času se svojí rodinou, kdy si budete jen povídat a užijete si jeden druhého.

 

 

600x250_FITHALL_TV_v1.jpg


Autor: Veronika Červenková