Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Bizarní diety

Svým způsobem jsou bizarní skoro všechny diety, protože téměř nikdy nesplní svůj úkol. Od diet se očekává, že po nich člověk nejen zhubne, ale také štíhlý zůstane, a to je právě jejich největší úskalí. Po dodržování jakékoliv diety můžete sice dříve či později pozorovat hmotnostní úbytek, ale stejně tak zanedlouho zpozorujete rychlý návrat nenáviděných kilogramů. Obecně platí, že čím rychleji člověk pomocí diety zhubne, tím rychleji má váhu zpátky, a to obvykle i s bonusem několika kilogramů navíc.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Držíte často diety? Víte, co to s vámi dělá?

Do módy přicházejí hladovky

Psychika a hubnutí

 

Pojem „bizarní“ znamená „zvláštní, neobvyklý, podivný, výstřední“. Kdybychom se drželi striktně významu tohoto slova, jakákoliv odchylka od normálního stravování by mohla být označená jako bizarní dieta (třeba vegetariánství, veganství a podobně). Existují však diety, které se těm ostatním vymykají svou nesmyslností, striktností či mírou negativního dopadu na zdraví.

Diety lze rozdělit na restriktivní (to jsou ty, které omezují energetický příjem) a aktivní (neomezují množství jídla a kalorií, ale pracují se složením jídelníčku).

Mezi nejbizarnější restriktivní hubnoucí systémy patří Hollywoodská dieta (neboli dieta modelek), při které se jí pouze 2x denně – oběd a večeře, a kalorický příjem by při ní měl být kolem 400 kcal denně (norma pro zdravou ženu je 2000 kcal!). V podstatě se při ní konzumují jen vejce a grapefruity. Při této dietě se neredukuje tuk, ale hlavně voda a člověk si i pouhými několika dny jejího dodržování může rozházet metabolismus na dlouhou dobu.

Další, snad ještě více nesmyslnou dietou, je tzv. hCG dieta, při které si hubnoucí píchá do břicha těhotenský hormon a současně striktně omezuje příjem potravy. Není nutné zde uvádět, jak moc je nebezpečná, a jak závažně může poškodit zdraví.

Populární dělená strava patří k nejoblíbenějším nástrojům na hubnutí. Řadí se mezi diety aktivní a její princip by měl spočívat v tom, že tělo hubne, protože nemusí zpracovávat různé složky potravy dohromady (třeba sacharidy a bílkoviny). Bizarní na dělené stravě je fakt, že nikdy nebyl potvrzený jakýkoliv efekt takového dělení. Lidé, kteří díky ní redukují, redukují proto, že již samotným přemýšlením o jídle omezí příjem kalorií a získají nad svým jídelníčkem větší kontrolu.

Opravdu nesmyslné, ale také téměř nelidské, jsou tzv. monotónní diety, při kterých se jí po určitou dobu pouze jeden druh potravin. Známá je třeba Dieta kliniky Mayo (ke každému jídlu se konzumuje grapefruit a vejce), vajíčková dieta (zde si vajec opravdu užijete), chlebová dieta, bramborová dieta či rýžová dieta. Po několika dnech Vám daná potravina leze pomalu i ušima a jojo efekt se dostaví dřív, než chuť na další vejce (chleba, rýži…).

Známá „tukožroutská polévka“ je také jednou z monotónních a oblíbených diet, ale věřte, že žádná polévka na světě nemá schopnost spalovat tuk. Efekt se po několika dnech zaručeně dostaví, není to však efekt zeštíhlující, ale jojo efekt.


Bizarními dietami se to v časopisech i na internetu jen hemží. Jedno je však jisté – trvale po nich nezhubnete, jen si zkazíte chuť, ohrozíte zdraví, rozhodíte metabolismus a otrávíte náladu. K trvalé redukci přebytečného tuku nevedou žádné zkratky. Je nutné zvolit zdravý životní styl s vyváženým a pestrým jídelníčkem a spoustou pohybu!


Autor: Veronika Staňková