Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

6 důvodů, proč přibíráte na mateřské

Ženy se většinou obávají nárůstu hmotnosti během těhotenství. V tomto období okolí skoro jásá, když nějaké to kilo přiberete, protože tím zajistíte dostatek živin pro sebe i své miminko. Po porodu by hmotnost měla postupně klesat, nicméně pokud kojíte, neměly byste na hubnutí spěchat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se po porodu zbavit povislé kůže na břiše?

Co můžu jíst po porodu?

Přebytečná kila a cvičení po porodu

 

Některé ženy díky kojení nabraná kila shodí, jiným se naopak ručička váhy ani nehne. Pro mnoho maminek je pak paradoxně nejrizikovějším obdobím pro přibírání celá mateřská a rodičovská dovolená. Mohlo by se zdát, že shon kolem nového člena rodiny povede k zeštíhlení - opak však bývá pravdou.

Přečtěte si, proč na mateřské přibíráte a těmto chybám se snažte vyvarovat (nebo si je aspoň uvědomit):


1. Jste doma - byla jste zvyklá denně chodit do práce a najednou zůstanete doma a celý den prosedíte na pěnových puzzlích s chrastítkem v ruce. Ve volnějších chvílích vyskládáváte myčku, pračku, sušičku, vaříte, vysáváte nebo utíráte prach. Kvůli stereotypu a „nudě“ vás honí mlsná a vy vymýšlíte, co dobrého byste si mohla upéct. Párkrát pak projdete kolem plechu s koláčem a přebytečné kalorie jsou ve vás jedna dvě.

2. Máte narušený režim - režim a pravidelnost jsou přátelé štíhlé linie. Chaos a nepravidelný režim  naopak představují úhlavní nepřátele. Můžete se snažit přizpůsobit svoje stravování režimu dítěte, ale ten se stále mění, proto ani pravidelnost dlouho nepřichází v úvahu.

3. Vaše potřeby jsou až na posledním místě
- možná máte hlad a žízeň, ale stále je tu minimálně jeden člověk, který vyžaduje přednostní uspokojení potřeb. Pokud máte manžela a další děti, lidí na opečování je víc a vy jste vždy až na posledním místě. Ke snídani se dostanete kolem poledne a k večeři až děti usnou - teorie o nutnosti pravidelně snídat a nejíst pozdě večer zůstane pak opravdu jen teorií.

4. Dojídáte po dětech
- přece těch pár lžiček rozmačkaného banánu s jahodami nevyhodíte - a hned s nimi do pusy. Nenápadné dojídání, byť zdravých a zdánlivě neškodných jídel, už nadělalo paseku na postavě mnohých maminek. Raději zbytky vyhoďte - je lepší litovat jídla, než narůstající hmotnosti.

5. Jste unavená
- chronické vyčerpání a únava vede k chuti na sladké a k nutkání jíst. Nedostatek spánku narušuje metabolismus tuků (s tím ale asi nic neuděláme), a proto z ponocování přibíráme. Když si někdo konečně vezme drobečka ven, jedení u televize je velmi oblíbenou formou dobití baterek (vedle celodenního ujídání čokolády a popíjení kávy).

6. Nemáte čas na cvičení - dřív jste možná cvičila denně. Šla jste běhat, kdykoliv se vám zachtělo a do posilovny jste zamířila rovnou z práce. Teď jdete cvičit, když náhodou seženete hlídání, a protože jste utahaná jak kotě, cvičení ani není tak efektivní. Nošením těžkých dětí bohužel také příliš neposílíte - tělo má totiž neuvěřitelnou schopnost na zátěž si zvyknout.

 

clanek_fithall_tv_600x150.jpg

 

Autor: Veronika Staňková