Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

5 věcí, které vám pomohou vyčistit cévy

Oběhová neboli cévní soustava je jedna z nejdůležitějších systémů v našem těle. Slouží k přepravě živin a plynů, ale také odpadních látek z tkání nebo do nich. Transport probíhá prostřednictvím krve a lymfy. Naše oběhová soustava je uzavřená a je tvořena malým a velkým srdečním oběhem. Ten malý zajišťuje koloběh krve mezi srdcem a plícemi a ten velký mezi srdcem a zbytkem těla.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak snížit vysoký krevní tlak? Změňte svůj životní styl!

Margarín nebo máslo? Co si vybrat?

8 potravin pro uchování tělesného a psychického zdraví


Díky oběhové soustavě se dostává do tkání kyslík i živiny, odvádí se oxid uhličitý, odpadní látky z ledvin a kůže, udržuje se stálé vnitřní prostředí i stabilní tělesná teplota.
   
Kondice kardiovaskulárního systému z velké části závisí na čistotě a průchodnosti cév, a proto bychom se o ně měli starat co nejlépe. Ucpané cévy sice nebolí, ale o to jsou zákeřnější - způsobují mrtvici a infarkt.
   
Proveďte údržbu cév a snižte riziko života ohrožujících onemocnění - stačí dodržovat tyto  stravovací zásady:

Nasycené tuky - není nic špatného na másle, vejcích nebo umírněné konzumaci červeného masa. Vyhýbat velkým obloukem bychom se ale měli tzv. trans - mastným kyselinám, které ucpávají cévy a také způsobují rakovinu. Tyto nebezpečné tuky se používají především do levnějších sušenek, cukrovinek, koblih, listového těsta i některých margarínů a bohatá zásoba jich je rovněž ve smažených jídlech. Trans tuky, společně s jednoduchými cukry mají na svědomí zvýšenou hladinu škodlivého cholesterolu LDL.

Zdravé tuky
- na snížení hladiny LDL cholesterolu a zvýšení hladiny HDL cholesterolu, tedy toho hodného, platí zařazení zdravých tuků do našeho jídelníčku. Dopřávejte si proto často avokádo, lněná a chia semínka, ořechy, arašídy, tučné mořské ryby a kvalitní oleje.

Česnek - umí dodat pokrmům výbornou chuť, ale také léčí cévy. Podle některých studií cévy  jednak ochraňuje, ale také pomáhá odstraňovat v nich již vzniklé nánosy. Lidé, kterým dělá potíže česnek trávit, si ho mohou dát ve formě doplňku stravy.

Lutein - toto žlutooranžové barvivo patří mezi karotenoidy a chrání nejen náš zrak, ale také tělesné potrubí, cévy. Příznivě působí proti ateroskleróze, což je velmi časté onemocnění cév, vyskytující se ve vyspělých zemích. Abyste jí předcházeli, jezte listovou zeleninu, kapustu, špenát, zelí, mrkev, papriky a dokonce i dříve zatracovaná vejce!

Pijte s mírou
- jedna sklenička vína (obzvlášť toho červeného) nebo piva denně má podle některých studií ochranný účinek, ale vyšší spotřeba alkoholu naše cévy systematicky ničí. Studie, které pozitivní vliv na cévy podporují, berte s rezervou a neobhajujte pití tím, že je to dobré pro srdce. Alkohol zvyšuje hladinu cholesterolu, způsobuje přibývání na váze a kromě dalších zdravotních potíží také závislost.

 

660x250_1.jpg

 

Autor:Veronika Červenková