Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

DASH dieta na snížení tlaku

Pokud jste o této dietě nikdy neslyšeli, nevadí - zde se dozvíte, o co se jedná. Můžete se nechat inspirovat stravovacím stylem, který se pravidelně umisťuje v předních příčkách odborného hodnocení redukčních programů.
    
Tak, jako i u mnoha dalších diet, nebyla redukce nadbytečných kilogramů původním záměrem, ale příjemným vedlejším efektem. Primárně DASH dieta míří do řad pacientů s vysokým krevním tlakem. Zkratka DASH znamená Dietary Approaches to Stop Hypertension, čili doporučené dietní postupy při vysokém krevním tlaku (tlak >140/90).
    
Vysoký krevní tlak nebolí, o to může být zákeřnější. Jeho prudký nárůst doprovázejí symptomy, jako bolest hlavy, závratě a hučení v uších, krvácení z nosu, bušení srdce, mravenčení prstů na nohou nebo na rukou, únava či zmatenost.
    
Pokud zapojíme selský rozum, je jasné, že abychom snížili vysoký tlak krve, který může mít velice vážné zdravotní důsledky, musíme kompletně přepracovat dosavadní jídelníček, ale také začlenit do života víc pohybu a méně neřestí, jako je kouření a popíjení alkoholu i silné kávy.
    
Určitě není překvapením ani to, že dlouhodobá a systematická změna životního stylu zabírá na vysoký tlak stejně, jako farmakoterapie. Je pak na každém, zda do sebe chce cpát léky a zůstat v těle v zásadě nemocný, nebo zda vynaloží trochu snahy a celkově vylepší svoje zdraví a tedy i kvalitu života.
    
Jídelníček při DASH dietě je pestrý a flexibilní. V naprostém minimu jsou v něm zastoupeny průmyslově zpracované potraviny a polotovary - důraz se klade na čerstvé, přirozené, nijak nezpracované ingredience, jako je zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné obiloviny, mléko a mléčné výrobky, ale také rybí a drůbeží maso.
    
Pro trvalé snížení krevního tlaku je třeba hlídat v potravinách podíl soli, který by měl být co nejnižší, ale také je vhodné vyhýbat se nadměrné konzumaci nasycených tuků.
    
Dieta má tři fáze. V té první omezíte na dva týdny sacharidy (obiloviny, přílohy a ovoce) a jíte hlavně zeleninu a proteiny. Ve druhé ovoce a celozrnné obiloviny už můžete, ale stále se vyhýbáte jednoduchým cukrům. Ve třetí fázi můžete všechno, se zachováním pravidel racionálního stravování.
    
Průkopníci DASH diety varují před zneužíváním této metody k rychlému hubnutí - spíš se jedná o ozdravení jídelníčku a celkově životního stylu. Po ukončení diety je nutné stále držet kalorický příjem na uzdě, aby nedošlo k jojo efektu. Redukce je i zde daná kalorickým deficitem, nikoliv konzumací jedné zázračné potraviny nebo skupiny potravin!
    
Na internetových stránkách a v publikacích, které se DASH dietou zabývají, najdete uvedené konkrétní jídelníčky, včetně gramáží jednotlivých potravin. Tyto unifikované jídelníčky ale nelze doporučit, protože jejich autoři neznají váš zdravotní stav, výšku, hmotnost ani pohlaví. Pro inspiraci ale jistě posloužit mohou.

 

Autor: Veronika Červenková