Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Kloubní výživa – je účinná proti zranění a chronické bolesti?

Je relativně snadné nabít dojem, že se potíže s klouby týkají jen seniorů. V televizních reklamách nás přesvědčují o tom, že pokud jste senior a neběháte jako srnka, je vhodné pořídit si některý z volně prodejných doplňků stravy. Reklamy také slibují, že poté, co budete doplněk stravy užívat, budou Vaše klouby ve skvělé kondici. V médiích se zrovna tak můžeme setkat s výjevy sportovců, jejichž sportovní výkon kvůli bolestem kloubů pokulhává, nicméně poté, co začnou zobat avizované doplňky stravy, nabere jejich sportovní kariéra zcela jiné obrátky.
   
Možná, že se ptáte, zda je kloubní výživa skutečně účinná jako prevence zranění či jako prevence chronických bolestí, nebo se spíš jedná o způsob jak z nás vymámit další peníze.
   
Pravdou je, že na trhu s doplňky stravy vůbec není snadné se vyznat. Některé kloubní výživy stojí spoustu peněz, nicméně obsahují minimum účinných látek, zatímco jiné jsou svou kvalitou o poznání lepší, ale zase třeba v nevhodné chemické vazbě.
   
Kloubní výživa skutečně může pomoct, především v rámci prevence, ale také jako akcelerátor regenerace a hojení případných poranění. Stále však platí, že naprostým základem pro výživu kloubů je úplně běžné jídlo. V okamžiku, kdy máte jistotu, že je váš jídelníček dostatečně pestrý a vyvážený, ale klouby i přesto trpí, je na čase sáhnout po suplementech. Jako i u ostatních doplňků stravy zde platí pravidlo, že by vám preparát neměl nijak uškodit - maximálně nepomůže.
   
Při výběru doplňků stravy, které podpoří vaše klouby, se orientujte podle obsahu účinných látek. Zde najdete přehled jednotlivých složek, aby byl váš výběr  o něco snazší:

Kolagen - aktivně pomáhá k regeneraci kloubní chrupavky, ale také určitě neublíží poraněným vazům či šlachám. Především u sportovců, kteří trénují opravdu poctivě, dostávají svaly, šlachy, vazy i kloubní chrupavky pořádně zabrat. Kolagenem jim můžete pomoc k pevnosti a pružnosti.

Glukosamin -  může být cestou k lepší pohyblivosti kloubů. Je jednou z látek, kterou ve svém doplňků stravy určitě hledejte.

MSM - pod touto zkratkou se skrývá látka, jež brání chrupavky před volnými radikály a může být také zdrojem jejich síly.

Chondroitin - tento exoticky znějící pomocník se stará o obnovu a výstavbu pojivových tkání, takže je pro dobrou funkci kloubů zcela zásadní.

V kloubních preparátech najdete kromě výše uvedených látek také látky další. Těmito jsou například kyselina hyaluronová, kapsaicin či vitamín C. Obohacování doplňků dalšími účinnými složkami se odrazí nejen na ceně, ale také na celkovém výsledku. Rozmyslete si proto, co od doplňku stravy očekáváte a podle toho se rozhodujte.

 

Autor: Veronika Červenková