Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Trápí vás zažívání? Pomůže vám jóga

Nedejte na reklamy. Máte-li problémy se zažíváním, nepotřebujete jogurt, nebo dokonce projímadlo. Stačí si zacvičit.

Málokdo může říci, že ho nikdy netrápilo špatné zažívání. Často lze ale naštěstí nápravu zjednat jednoduše, bez medikace a zbytečných chemikálií. Stačí, budete-li pít dostatečné množství vody, přejdete na lehkou stravu a zacvičíte si jógu.

Otáčení trupu, předklony a záklony stimulují trávicí trakt a masírují vnitřní orgány, dřepy pomohou rozpohybovat střeva a zbavit se nechtěného obsahu. Výpady posilují ty svaly v břišní oblasti, které jsou potřeba při zpracování a odstraňování potravy. Zde jsou polohy, které prospějí vašemu zažívání.
 
Poloha židle
Postavte se rovně s nohama u sebe a udělejte dřep, jako byste si sedali na pomyslnou židli, a zvedněte ruce nad hlavu. Posaďte se tak hluboko, jak je to možné, zatněte svaly na spodní části břicha a stáhněte ramena k sobě, vypněte hruď. Vydržte v poloze 5 až 8 nádechů a výdechů. Poloha židle nejen skvěle posiluje větší skupiny svalů, jako jsou hýždě nebo svaly na přední straně stehen, ale také rozhýbe váš metabolismus.

Rotace
Postavte se rovně s nohama na šířku pánve. Udělejte výpad pravou nohou vzad a vytočte trup k levé straně. Položte pravou ruku zvenku vedle levé nohy a levou ruku natáhněte ke stropu. Pokud nemůžete dostat svou pravou ruku a rameno před levé koleno, položte ruku na vnitřní stranu stehna. Rotace musí vycházet z pasu, ale měli byste cítit, jak se protahuje celé tělo. Rotace masíruje břišní svaly a tlačí na vnitřní orgány, čímž napomáhá trávení. Vydržte pět nádechů a výdechů a opakujte na druhou stranu.

Rotace podruhé
Výchozí pozice u druhé rotace je stejná jako u té první. Postavte se rovně a udělejte výpad pravou nohou, tentokrát ale položte koleno až na podložku. Položte pravou ruku na zem a opřete se o ni. Vytočte se z pasu a levou rukou se chytněte za nárt pravé nohy, patu přibližte k zadečku. Tento cvik skvěle protáhne svaly na přední straně stehen a třísla, ale i úpony břišních svalů, což vše napomáhá trávení a pohybu střev. Vydržte pět až osm nádechů a výdechů a opakujte na druhou stranu.

Poloha kobry
Uvolněte se z rotace tak, že si na okamžik lehnete čelem k zemi. Pak si položte dlaně vedle ramen a s výdechem začněte zvedat horní část těla nad podložku. Stydkou kost držte na zemi, myslete také na to, abyste nevytahovali ramena k uším. Vydržte pět nádechů a výdechů. Tento cvik výborně protáhne všechny břišní svaly, čímž donutí vaše trávení k akci. A o to tu jde.

Poloha dítěte
Často za naše problémy s trávením může stres a právě poloha dítěte je skvělá pro zklidnění. Položte se z kobry zpět na břicho, opřete se o ruce, zvedněte boky nahoru a dozadu, až váš zadeček dosedne na paty. Potom položte hrudník na podložku a natáhněte ruce před sebe nebo je položte vedle sebe. Uvolněte záda, ramena a nechte svou mysl odpočívat, vydržte tak až deset nádechů a výdechů.

Z polohy dítěte se přetočte na záda a přitiskněte kolena k hrudníku. Chyťte se pod stehny a chvilku vydržte. Nakonec uvolněte nohy i ruce, natáhněte se na záda do polohy mrtvoly a ještě chvilku odpočívejte.

 

Zdroj: Prima ŽENY