Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Vykašlete se na velké porce jídla

V případě, že se staráte o svoji hmotnost, zdraví a fyzickou kondici, je vám asi jasné, že na velikostech porcí, které konzumujeme, opravdu záleží. V průběhu dekád i v rámci jednotlivých sezón se médii šířily lecjaké mýty a fámy, které se nás snažily přesvědčit, že je jedno co jíme a jaké množství jíme, že záleží na tom, jak živiny rozdělíme v průběhu dne, ale také na tom, kdy vlastně jíst přestaneme. Další informační nesmysly se týkaly toho, že je jedno kdy jíme a kolik toho jíme - hlavně musí být všechno „clean“, čili zdravé a při nejlepším bio. Mohli jste se také dočíst o tom, že je jedno kdy a kolik toho jíme, že je důležité, jak máme nastavené makroživiny. Také se tvrdilo, že můžeme jíst všechno a v jakémkoliv množství, hlavně, když se dost hýbeme. Čert aby se v tom vyznal.
   
Pokud chceme výsledky (úbytek váhy, nárůst váhy, udržení stabilní hmotnosti, zvyšování síly, optimalizaci hormonálních funkcí, zdraví, fajn pocit), záleží úplně na všem - na tom, co jíme, kdy to jíme (tento aspekt se ukazuje jako méně podstatný), ale především na tom, jak moc jíme.
   
Při manipulaci s naší hmotností je nejdůležitějším faktorem energetická bilance. Ad absurdum si to můžeme představit tak, že nezáleží na tom, jestli zkonzumujeme 2000 kcal ve formě čokolády, donutů a zmrzliny, nebo zda si je dopřejeme v podobě zeleniny, ovoce a libového masa. Z hlediska zdraví a fungování organismu to pochopitelně jedno není. Ve zkratce řečeno, na velikostech porcí záleží.
   
Potraviny lze rozdělit do dvou kategorií - první kategorii představují potraviny s tzv. vysokou energetickou denzitou, druhou potraviny s nízkou energetickou denzitou. Nízká denzita znamená, že je v určitém objemu jídla obsaženo relativně málo energie (zelenina, ovoce, libové maso, nízkotučné mléčné výrobky, vaječné bílky, potraviny s vyšším množstvím vlákniny) a naopak potraviny s vysokou energetickou denzitou schovávají v malém objemu kalorií spoustu (tučné potraviny, avokádo, ořechy, fast food, koblihy, kupované ovesné sušenky, ořechová másla, tučné mléčné výrobky).
   
Asi správně tušíte, že pro hubnutí či udržování rozumné hmotnosti je vhodnější jíst více méně energeticky denzitní potravy a méně té více denzitní.
   
Hlídat si velikost porcí neznamená jíst málo nebo dokonce hladovět! Znamená to jíst hodně zeleniny, protože je objemná, ale nízkokalorická, ovoce typu jablka, hrušky, meloun, broskve, bobule, ale také masa s nižším podílem tuku a nízkotučné mléčné výrobky a současně nechat menší prostor pro dezerty, tučné potraviny a pochutiny všeho druhu. Trochu ošidné je to s přílohami - třeba taková rýže je sice považovaná za „zdravou“ potravinu, ale když si jí naložíte plný talíř, budete v ní mít pomalu čtvrtinu kalorického příjmu na den! To stejné platí o oblíbených ořechových máslech - klidně si je dávejte do ranní ovesné kaše či na toast s jamem, ale mějte na vědomí, že na jednu čajovou lžičku můžete nabrat 10 gramů s cca 60 kcal, ale také se na ni vejde gramů 30 (a na pohled to zas takový rozdíl není) - a tam už je kalorií 180! Takže opět platí „všeho s mírou“!

 

Autor: Veronika Červenková