Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Potraviny pro super výkon i regeneraci po tréninku

Můžeme makat jako diví, potit krev a slzy, ale pokud budeme špatně jíst, top výkonů nejspíš nikdy nedosáhneme. Samozřejmě se najde vzácný druh sportovců, kteří na správné složení jídelníčku úplně kašlou a přesto mají skvělé výsledky, ale je to spíš přírodní úkaz, než vzor, který bychom měli následovat.
   
Když už se s vervou vrhneme na cvičení, mnohdy se stává, že se pak další dva dny nemůžeme ani pohnout. Někdy je bolest příjemná, protože nám dává vědět, že jsme se hýbali a aktivovali lenivé svalíky, jindy může být naopak velice nepříjemná a obtěžující.
   
Ať už chcete dosahovat lepších výkonů a posouvat svoje hranice dál nebo uspíšit regeneraci a předejít tak přetrénovanosti či bolesti, neváhejte na svoje menu zařadit tyto potraviny:

1. Rýže - královna příloh mezi sportovci všech odvětví. Zaručí přísun komplexních sacharidů, kterými můžete nadopovat svoje svaly.  Pro lepší zasycení ji kombinujte s proteiny, vlákninou a tuky. Je úplně jedno, jestli jíte rýži bílou nebo celozrnnou - rozdíly jsou zcela zanedbatelné!

2. Vločky - buď je milujete nebo nesnášíte. Láska k nim je ale v tomto případě velice výhodná. Vločky, ať už na slano či na sladko, dokonale poslouží jako rychle připravená snídaně, svačina i večeře. Společně s nimi do sebe dopravíte sacharidy, vlákninu, vitamíny i minerální látky. Po cvičení si je dejte klidně i o půlnoci - pokud bude Vaše energetická bilance vyrovnaná, o svou linii se rozhodně bát nemusíte.

3. Maso - obsahuje kompletní spektrum aminokyselin, které jsou plnohodnotné a dobře využitelné. Pochopitelně existuje spousta sportovců, kteří maso ze svého jídelníčku vyřazují, ale ti to mají pak o dost těžší. Chcete výkony a dobrou regeneraci? Jezte aspoň občas kvalitní a s citem upravené  (vařené, dušené, pečené) maso.

4. Syrovátkový protein - je snadno stravitelný a zpravidla velice chutný. Dát si ho můžete jen tak, smíchaný s vodou či mlékem nebo si s ním klidně ochuťte obilnou kaši. Syrovátka má vysokou biologickou hodnotu, to znamená, že si z něho naše tělo dokáže vzít a následně zpracovat maximum aminokyselin.

5. Ořechy - chroupejte je samotné nebo se vybavte ořechovými krémy. Nedávejte si je ale bezprostředně před ani po tréninku - tuky totiž zpomalují vstřebávání ostatních živin a to právě před  cvičením a po cvičení nepotřebujeme. Zdravé tuky zajistí správnou funkci hormonů i nervové soustavy, uspokojí chutě a dodají energii.

 

 

Autor: Veronika Červenková