Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak načasovat příjem bílkovin a tuků?

Časování příjmu jednotlivých živin je otázka, která jistě stojí za trochu pozornosti. Nenechte se ale zmást jejím vcelku častým výskytem v článcích na internetu i v časopisech - hlavní roli v hubnutí, nabírání svalové hmoty, ale také udržování hmotnosti hraje stále celková energetická bilance a poté trojpoměr makroživin, tedy sacharidů, proteinů a tuků.
   
Co se týče množství bílkovin ve stravě, denní doporučený příjem se pohybuje od 1 gramu až po 3 gramy na kilogram hmotnosti. Občas vznikají zmatky v tom, zda se jedná o hmotnost celkovou, nebo o hmotnost čistou, to znamená pouze hmotnost svaloviny. Tak, jako i v jiných otázkách výživy i zde je důležitá individualita, takže berte v potaz Váš věk, váhu, míru fyzické zátěže, ale také pocity.

Proteiny jsou velice důležitou a cennou živinou, a proto z nich chceme vytěžit maximum (aby se co nejvíc aminokyselin absorbovalo do krve a do svalů). Uvádí se, že pro optimální stimulaci proteinové syntézy ve svalech je nutné přijmout v každé dávce bílkovin aspoň 10 gramů esenciálních aminokyselin! Takové množství najdete třeba ve 150 gramech hovězího masa či kuřecích prsou, 5 vejcích či 25 gramech syrovátkového proteinu. Bylo prokázáno, že nejlepší efekt má, když se koncentrace aminokyselin v krvi zvýší několikrát denně. Konkrétně by to mohlo znamenat příjem cca 3 - 5 jídel za den, které budou obsahovat bílkoviny s vhodným spektrem aminokyselin (čili  hlavně živočišné proteiny).
   
Pokud cvičíte, není vůbec na škodu zvolit si jeden den v týdnu, kdy množství proteinů ve stravě omezíte a nahradíte je sacharidy a trochou tuků. Tím dosáhnete lepšího využití bílkovin následující dny, ale také odlehčíte trávení.

Dávkování a načasování příjmu tuků velice úzce souvisí s dávkováním a časováním příjmu sacharidů, a to hlavně pokud se hýbete, cvičíte a posilujete. Podíl proteinů by měl být více méně v průběhu týdne konstantní, ale tuky a sacharidy jsou živiny, se kterými si můžete pohrát, v závislosti na Vašich cílech i specifických požadavcích (genetika, chutě, trávení, pocit sytosti, druh fyzické zátěže, tělesná kompozice, věk, pohlaví atd.).
   
Zastoupení tuků v jídelníčku se může pohybovat od 20% až po 40%. Denní příjem pak může sahat od 0,5 gramů tuků na kilogram hmotnosti při hubnutí až k 1,6 gramům pro nabírání svalové hmoty a síly.
   
Jako nejefektivnější přístup se ukazuje rovnoměrné rozložení tuků v průběhu celého dne, to znamená opět 3 - 5 jídel, které budou tuky obsahovat. Pokud chcete hubnout, nebo jen udržujete stabilní hmotnost, je možné tuky nahradit část sacharidů k večeři. Tím omezíte vylučování inzulínu. To ovšem neznamená zastaralé dogmatické pravidlo, že bychom se večer měli sacharidům vyhýbat! Nejmenší příjem tuků bychom měli mít okolo tréninku, abychom si nezpomalili trávení a vstřebávání ostatních živin, které právě při a po tréninku nutně potřebujeme.

Při sestavování vlastního jídelníčku, energetického příjmu, trojpoměru a časování živin v žádném případě nekopírujte jídelníčky známých sportovců a celebrit. Používejte selský rozum a řiďte se svými potřebami a pocity, popřípadě výsledky!

 


Autor: Veronika Červenková