Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Proč je dobré si dát po cvičení svačinu?

Jedním z nejvíce frekventovaných dilemat ve světě cvičení a výživy je, zda před a po cvičení jíst, a v případě, že ano, tak po čem bychom měli ideálně sáhnout.
   
Spousta jedinců, kteří se snaží redukovat nadbytečné kilogramy, žijí často v mylném přesvědčení, že po pohybové aktivitě nebudou jíst nic a tím pádem zhubnou rychleji. Vždyť jídlem by přece spálené kalorie znovu doplnili, tak k čemu by pak celé to snažení bylo? Navíc se možná někde dočetli, že by příjem živin zrychlený metabolismus opět zpomalil - a to přece nechtějí riskovat.
   
Druhým extrémem jsou lidé usilující o nárůst hmotnosti, při nejlepším v podobě čisté svaloviny. Ve snaze navýšit svůj energetický příjem a tím pádem také růst svalů, se po tréninku ládují vším, na co narazí. Po čase se ale taková nerozumná „objemová“ fáze nejspíš projeví přetékajícími boky, špeky na břiše či širokým zadkem.

Proč si dát vždy po cvičení svačinku, se dozvíte zde:

1. Glykogen - během fyzické aktivity čerpá naše tělo energii ze zásobního glykogenu, který máme uložený ve svalech a v játrech. Glykogen je (jednoduše řečeno) vlastně cukr, díky kterému se můžeme hýbat. Pokud ho cvičením vyčerpáme a znovu nedoplníme (např. jednoduchými i komplexními sacharidy), organismus začne pro získání další energie pálit svalovou hmotu - a to rozhodně nechceme!

2. Růst - po sportování musíme nepochybně doplnit kromě sacharidů také libové proteiny. Libové ne proto, abychom neměli vysoký cholesterol (to je mýtus) nebo nepřibírali, ale zkrátka proto, protože tuk zpomaluje vstřebávání živin a my je právě teď chceme do svalů dostat rychle. Proteiny se postarají (společně se sacharidy) o reparaci poškozené svalové tkáně, díky čemuž svaly budou růst a sílit.

3. Regenerace - i v případě, že neusilujeme o nárůst nové svalové hmoty, chceme zlepšovat svou výkonnost, výdrž i vytrvalost, a proto je nezbytné namáhané svaly zregenerovat. Optimální regeneraci zajistíme jedině dostatečným příjmem makro i mikroživin, to znamená sacharidů, proteinů, minerálů a vitamínů. Čas na regeneraci je samozřejmostí.

4. Hormony
- do procesu hubnutí, udržování hmotnosti, ale také nabírání svalů, se zapojuje celá řada hormonů (inzulín, kortizol, somatotropin, leptin, ghrelin, testosteron). Některé hormony jsou syntetizovány v našem těle díky příjmu tuků, jiné reagují na obsah cukru v krvi a jeho adekvátní příjem. Po tréninku doplňte všechny živiny, abyste si zbytečně nerozházeli hormonální soustavu.

5. Psychika - představa tvrdého tréninku a půstu není zrovna lákavá. Naopak cvičit s tím, že si pak můžete naprosto legálně dopřát třeba zmrzlinu nebo koláček, může být motivací. Vyždímané svaly využijí energii ze všeho, co můžete považovat za „nezdravé“ nebo „nevhodné do diety“.

 

Autor: Veronika Červenková