Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Superjednoduché recepty na zapečenou zeleninu

I když můžete chroupat zeleninu čerstvou, někdy prostě máte chuť na něco teplého a ne moc těžkého do žaludku. Proč si tedy zeleninu neupéct? Je to jednoduché a hrozně dobré.

Vlastně při tom ani nezašpiníte moc nádobí, protože vám bude stačit plech vyložený papírem na pečení, který šoupnete do rozpálené trouby. A než si stačíte vypít kafe nebo připravit talíře na stůl, bude to hotové.

Stačí si vybrat zeleninu, kterou máte rádi:

Cuketové hranolky s parmazánem
Co budete potřebovat: 4 menší cukety, 1/2 hrnku strouhaného parmazánu, sušený tymián, oregano a bazalku (od každého 1/2 lžičky), 1/4 lžičky sušeného česneku, sůl a mletý pepř, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce nasekané zelené petrželky

Postup:

1. Cukety omyjte a rozkrojte podélně na čtvrtiny nebo osminy.
2. V misce promíchejte parmazán, bylinky, česnek, sůl a pepř.
3. Nakrájené cukety rozložte na plech s papírem na pečení, pokapejte je olejem a posypte parmazánovou směsí. Plech dejte do trouby vyhřáté na 175 °C a pečte asi 15 minut doměkka. Pak troubu přepněte na gril a pečte ještě 2–3 minuty, až cukety začnou hnědnout.
4. Podávejte ihned posypané nasekanou petrželkou.

Kořeněné pak choi
Co budete potřebovat: 4 menší kusy pak choi (nebo 1 velký kus), 2 lžíce olivového oleje, 2 lžičky sezamového oleje, 2–3 lžíce sójové omáčky, 2 prolisované stroužky česneku, 2 lžičky paprikových (chilli) vloček (lze vynechat), 2 lžičky sezamových semínek

Postup:

1. Pak choi omyjte a rozkrojte podélně na poloviny nebo čtvrtiny (podle velikosti).
2. V misce promíchejte všechny zbylé suroviny.
3. Pak choi rozložte na plech vyložený papírem na pečení a důkladně ho potřete připravenou marinádou, aby se pokud možno dostala i mezi listy.
4. Plech dejte do trouby vyhřáté na 200 °C a pečte asi 6–7 minut, až pak choi začne zlátnout. Podávejte ihned.

Nevíte, co je pak choi?
Někdy můžete narazit také na název bok choy. Je to vlastně čínské zelí (často tak neprávně říkáme pekingskému zelí) a trochu se podobá mangoldu. Seženete ho v asijských obchodech nebo i v běžných supermarketech, kde mají větší výběr zeleniny.

Květák s dipem z modrého sýru
Co budete potřebovat: 2 lžíce másla, 1/4 hrnku chilli omáčky, 1 lžíci čerstvé citronové šťávy, 2 lžíce olivového oleje, sůl, 1/2 čerstvého květáku

Na dip: 1/3 hrnku zakysané smetany, 2 lžíce rozdrobeného sýru s modrou plísní, 1 lžíci mléka, 2 lžičky majonézy, špetku soli a pepře

Postup:
1. Nejdřív si připravte dip. Všechny přísady prošlehejte v misce, zakryjte mikrotenovou fólií a uložte asi na 30 minut do lednice.
2. Do další misky nalijte rozpuštěné máslo, vmíchejte pálivou omáčku a citronovou šťávu.
3. Ve velké míse promíchejte 1/2 hrnku vody, olivový olej a 1/4 lžičky soli. Přidejte květák rozebraný na růžičky a dobře ho ve směsi obalte. Růžičky rozložte na plech s papírem na pečení, dejte do trouby vyhřáté na 200 °C a pečte asi 20–25 minut, až začnou lehce hnědnout. Ochucené máslo znovu prošlehejte, potřete jím květákové růžičky a pečte dalších asi 5 minut.
4. Květák podávejte horký, doplněný připraveným dipem.

Restovaná brokolice s parmazánem
Co budete potřebovat: 1 brokolici, 3 lžíce olivového oleje, sůl a mletý pepř, asi 80 g parmazánu (podle chuti)

Postup:
1. Z brokolice odkrojte tuhý stonek, rozdělte ji na růžičky, omyjte je a nechte odkapat. Pak je rozložte na plech vyložený papírem na pečení, pokapejte olejem a osolte. Plech dejte do trouby vyhřáté na 220 °C a pečte as 15 minut. Během pečení plech obraťte a brokolici lehce promíchejte, aby se rovnoměrně propekla.
2. Upečenou brokolici lehce opepřete, posypte nastrouhaným parmazánem a ihned podávejte.

 

Zdroj: Prima ŽENY

 

iPrima_zeny_v12.jpg