Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Projezte se k hormonální rovnováze!

Hormony jsou dle definice sloučeniny, sloužící organismu jako chemické přenašeče. Produkují je žlázy s vnitřní sekrecí nebo specializované tkáně. Mají buď bílkovinnou chemickou povahu nebo se jedná o látky odvozené od cholesterolu. Ať tak či onak, bez nich by v našich tělech nefungovalo nic tak, jak by mělo.
   
Hormony jsou na rozdíl od nervů vcelku pomalé. Pro své působení potřebují čas a správné podmínky, a to je právě to, v čem jim my sami svým nesprávným životním stylem házíme klacky pod nohy. 
   
Poznejte, jaké živiny či potraviny byste měli jíst, aby se vaše hormony dostaly do rovnováhy:

Sacharidy – sacharidy poskytují našemu organismu potřebnou energii pro fungování. Pokud jich máme v jídelníčku obecně málo a tělo jede „na rezervy“, je logické, že ani hormony nepracují tak, jak mají. Při negativní energetické bilanci se začne postupem času vyplavovat hormon ghrelin, produkovaný v žaludku, který se bude neustále dožadovat jídla a vy budete mít permanentní pocit hladu. V opačném případě, kdy je energie (často právě ze sacharidů a tuků) nadbytek, dochází ke zmnožení tukové tkáně, obezitě a leptinové rezistenci čili neschopnosti mozku zachytit pocit nasycení. Dalším významným hormonem, které je extrémně ovládaný příjmem jednoduchých sacharidů, je inzulín. Vsaďte proto na adekvátní příjem komplexních sacharidů v podobě zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, pseudoobilovin a vlákniny.

Tuky – už ten fakt, že je spousta hormonů v podstatě odvozených od cholesterolu, by měl napovědět, že tuky nejsou nepřátelé. Aby hormony fungovaly správně, a to především ty ženské, je nezbytné určité procento podkožního tuku i příjem správných tuků v jídelníčku. Pravidelně si proto dopřávejte avokádo, lososa, celá vejce, máslo, ořechy i semena. Ale pozor, nadbytek tělesného tuku u mužů i žen produkci pohlavních hormonů dost komplikuje!

Bílkoviny – proteiny jsou velmi výhodnou makroživinou, vzhledem k udržení stabilní hmotnosti, hubnutí i budování svalové hmoty a dalších tělesných tkání, tedy i hormonů. Ujistěte se, že konzumujete aspoň 1,5 gramů proteinů na kilo vaší hmotnosti, pokud nejste fyzicky aktivní. V opačném případě se nebojte až 2,5 gramů na kilo váhy. Například takový růstový hormon by bez bílkovin neměl z čeho nechat naše těla růst.

 

 

Autor: Veronika Červenková