Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Koketujete s veganstvím? Zaměřte se na tyto potraviny!

Vegetariánství a veganství, jakožto stravovací styly, jsou dnes známy snad už každému. Zatímco vegetariáni odmítají maso (i když někteří jedí ryby), vegani vylučují ze svého jídelníčku všechny živočišné produkty. V extrémní podobě zkoumají vegani také složení léků a kosmetiky, a v případě přítomnosti živočišných složek se těmto výrobkům vyhýbají.
   
Podle definice je veganství způsob života, jehož snahou je v co největší možné míře vyloučit všechny formy využívání zvířat kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.
   
V případě, že s veganstvím koketujete i Vy, zapomeňte na to, že byste ze svého menu pouze vyřadili potraviny živočišného původu. Veganská strava musí být pestrá a promyšlená do každého detailu, jinak jde o zahrávání si s vlastním zdravím!
   
Zaměřte se především na tyto potraviny:

Ovoce a zelenina – vegan se bez ovoce a zeleniny neobejde. Je to základ zdravé kuchyně i skvělý zdroj vitamínů, minerálů, vody a vlákniny. Orientujte se především na lokální a sezónní produkty – v létě si dopřávejte jahody, hrušky, jablka, rybíz, třešně, cukety a saláty, na podzim vsaďte na dýně (hokkaido, máslovou, špagetovou) či řepu a v zimě si užívejte kapusty a kvašené zeleniny plné zdraví prospěšných probiotik.

Obilniny – nemusíte se cpát jen pšenicí a žitem a bát se přibírání. Na trhu je tolik možností! Jáhly, kroupy, pohanka, amarant, quinoa či proso jsou plné kvalitních sacharidů, proteinů, minerálních látek i vitamínů. Vyšší cenou neargumentujte. Veganství zkrátka něco stojí – co ušetříte na mase, můžete investovat sem.

Luštěniny – červená čočka, žlutá čočka, hrášek, cizrna – opět skvělé zdroje proteinů a komplexních sacharidů i inspirace pro vaření. Z cizrny a sezamové pasty si můžete připravit nekonečné množství variací hummusu a uvidíte, že nebude nutné kupovat si drahé veganské pomazánky z bio obchodů.

Ořechy a semena – pro doplnění omega 3 kyselin, nenasycených tuků, minerálů a vitamínů si udělejte zásoby oříšků, ořechových másel a semínek. Pořiďte si lněná, konopná i chia semínka, ořechové pasty, mandle, kešu ořechy, vlašáky i arašídy.

Proteinové polotovary – tofu, robi, seitan, tempeh a všelijaké další veganské produkty dnes najdete i v nabídce běžných supermarketů. Vyzkoušejte, co Vám chutná a vyhovuje a sem tam zpestřete svůj jídelníček něčím novým.

Doplňky stravy – určitě nic nezkazíte užíváním vitamínů a minerálů v podobě doplňků stravy. Zkuste ale také přírodní formy, jak do sebe dostat nezbytné živiny – vyzkoušejte lněný olej, dýňový olej, lahůdkové droždí nebo mořské řasy.

 

 

Autor: Veronika Červenková