Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Dojídáte po dětech? Stop – budete tloustnout!

Jestliže máte děti tak víte, že plnění jejich bříšek bývá velkým dobrodružstvím. Dokud pijí jen mléko, sice hlídáte, kolik toho vypijí, ale nemusíte se zabývat zdlouhavou přípravu jídel.

Od prvních příkrmů začíná legrace se špenátem na zdi, mrkvovým pyré v záhybech hraček a vždy přítomným banánem v kabelce. Tady dojídání neslaného rozmixovaného masa se zeleninou a bramborami ještě nehrozí. V případě ovoce a mléčných výrobků ale páchání škod může začít.

Společně s nedojedeným kuřetem na paprice, dětskými máslovými sušenkami, piškoty, kukuřičnými křupkami a roztékající se zmrzlinou může také růst hodnota na vaší osobní váze.

 

Že se stravujete stále stejně? To možná ano, ale vaše děti ne – přestaňte po nich dojídat a získejte nad svým jídelníčkem opět kontrolu. Zde je několik tipů, jak na to:

1. Šetřete jinde – když vyhodíte půlku pribiňáku, trochu krůtího masa s mrkví nebo zvlhlou sušenku, zase tak moc nezchudnete. Pokud je Vám líto peněz za vyhozené potraviny, které Vaše ratolest nedojí, porovnejte tuto ztrátu s faktem, že dojídáním tloustnete. Je lepší litovat několika korun něž litovat rostoucího čísla na osobní váze.

2. Buďte pozorní – často se stává, že maminky (i tatínkové) dojídají po dětech z nepozornosti. Během zachraňování dítěte na skluzavce do sebe hodí zbytek jeho křupky nebo po cestě od stolu k odpadkovému koši vyškrábnou jogurt ze dna kelímku. Takové nevědomé jedení má na svědomí spousty zbytečných kalorií. Změřte víc pozornost na to, co vkládáte do úst a vyvarujete se takového chování.

3. Odolejte pokušení – máslové sušenky jsou skvělé. A ty, které jsou určené pro děti, obzvlášť. Sami pro sebe byste si možná lecco nekoupili, ale dětem laskominy dopřejete. Později večer, když Vás u skleničky vína přepadne chuť na něco dobrého, není nic snazšího než jít loupit dobroty k dětem. Jednoduchá rada zní: jídlo dětí je dětí. Jezte svoje jídlo, a to pro ně jim neujídejte.

4. Nebuďte odpadkový koš – nevíte rychle, co s patkou rohlíku? Odpadkový koš je daleko, tak šup s ní do pusy. Té palačinky je jen kousek a schovávat ho nemá cenu? Tak šup s ním do pusy. Stop. Nejste odpadkový koš. Zbytky vyhazujte. Zachováte si tím důstojnost i hmotnost.

5. Nebuďte utěrka – roztékající se zmrzlina či ručičky od čokolády si vyžadují vlhčený ubrousek. Ten ale právě nemáte po ruce a je třeba jednat rychle. Místo ubrousku použijete svůj jazyk. I když to může znít zvláštně, je tento zákrok je u maminek velice častý. A následné stěžování si na rostoucí hmotnost také.

6. Nezlobte se – když objednáte svému potomkovi v restauraci jídlo, které nesní, můžete cítit vztek – vždyť jídlo stojí dost peněz a nechat ho vyhodit je škoda. Vztek je oprávněný i v případě, že se celé dopoledne vyváříte s objednávkou Vaší drobotiny a oni pak nad výtvorem ohrnují nos. Smiřte se s tím – to jsou děti. Vztekem je jíst nepřinutíte, zkazíte náladu sobě i druhým a negativní emoce navíc může způsobit, že ve snaze uklidnit se, sáhnete po potravině, kterou byste jinak nejedli. Zhluboka dýchejte a snažte se frustraci překonat.