Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Březová voda má zázračné účinky

Kokosová voda jako elixír zdraví a mládí? Může být. Ale rozhodně stojí za vyzkoušení i voda březová. A nejen proto, že je u nás rozhodně dostupnější než palmy a jejich plody.

Březovou vodu (nebo také březovou mízu) zná jistě mnoho z vás z oddělení drogerie. Je to účinný pomocník při boji proti lupům a vypadání vlasů. V neředěném stavu je vhodné ji používat i jako účinnou kúru: Nejdříve se vlasy umyjte běžným šamponem a poté do vlasů a pokožky hlavy vmasírujte malé množství březové vody. Pokud je vaším cílem obnova a zahuštění vlasové kštice, je doporučeno tuto kúru opakovat obden. Pro běžné vyživení a větší lesk a objem vlasů postačí březovou proceduru opakovat 1–2x za týden. Březová voda toho ale zvládne mnohem víc!

Na jaře se můžete na trzích a u bylinářů setkat i s čistou a neředěnou březovou vodou. Ta se sbírá v období teplých dní a studených nocí, obvykle od poloviny března do poloviny dubna podle geografických podmínek, kdy míza intenzivně proudí mezi jednotlivými částmi stromu. Čistá březová voda chutná jemně a lahodně. A navíc je to čistě přírodní produkt.

Je bohatá na organické kyseliny, enzymy, vápník, magnesium, železo a další cenné látky.

 

Její konzumace může pomoci při léčbě mnoha obtíží:
- pomáhá při žaludečních potížích
- má močopudné účinky
- pročišťuje a podporuje funkci ledvin
- je užívána při léčbě nemocí jater, ledvin a prostaty
- podporuje pravidelné vyprazdňování
- urychluje metabolismus
- zklidňuje nervový systém, odstraňuje stres a neklid
- podporuje imunitu a detoxikaci organismu
- pití březové vody je také velmi vhodné pro ženy, které mají problémy s menstruačním cyklem a plodností.

Sběr březové vody
Březová voda je nejhodnotnější ještě před rašením listů. Do kmene břízy se navrtá 1 až 2 cm hluboká dírka. Do navrtané dírky se vsune hadička nebo trubka, z které pak šťáva odkapává do nádoby. Březová voda se má sbírat jen na jaře, když stromy začínají žít. I proto je tak vzácná. Bohužel se v posledních letech s jejím sběrem roztrhl pytel a to přináší i jedno velké negativum. Lidé si uvědomili sílu březové vody a ve velkém ji sbírají. Používají ale špatnou techniku a břízy tím ničí. Je to podobný případ jako sběr tolik oblíbeného medvědího česneku. I zde je vidět v posledních letech ohromný boom, lidé berou lesy útokem a trhají rostliny hlava nehlava.

 

 

iPrima_zeny_v10.jpg