Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Co jíst před a po cvičení? Záleží jakému sportu se věnujete.

Jak by měla vypadat strava před a po cvičení je chronicky omílané téma, které se snad nikdy neomrzí. Jeho aktuálnost je dána hned několika aspekty. Chceme trénovat efektivně a dobře víme, že pokud se budeme v jídle odbývat, nebo budeme jíst nevhodné potraviny, odrazí se to na výkonnosti a cíl se nepřiblíží tak rychle, jak by mohl. Druhým faktorem je naše individualita - každému jednoduše vyhovuje před cvičením a po cvičení něco jiného a na základě nabytých vědomostí můžeme zkoušet co sedí či nesedí právě nám samotným.
   
Co se ale už moc neřeší, je druh pohybové aktivity. Není totiž cvičení jako cvičení, a proto ani jídelníček před a po různých druzích pohybových aktivit nemůže být tentýž.
   
Zjistěte, jak jíst před a po cvičení, když je vaší láskou právě tohle:
(a samozřejmě se stále řiďte vlastními pocity!)


Jóga - před jógou se doporučuje nejíst aspoň dvě hodiny a určitě si ani ty dvě hodiny před praktikováním jógových ásán necpěte bříška ničím těžkým! Při józe se dost pracuje s vnitřními orgány, rotuje se trupem, obrací vzhůru nohama a pak budete rádi, že máte žaludek prázdný. Před lekcí si dejte třeba pár kukuřičných sucharů s tenkou vrstvou čerstvého sýra a poté, co se zklidní váš tep i dech po lekci, si dopřejte jídlo bohaté na libové bílkoviny a vlákninu - například dušenou zeleninu s rybou a červenou čočkou.

Běhání - není snad nic nepříjemnějšího, než běh s plným žaludkem. Všechno se v něm třepe, nadskakuje a převrací. Navíc jídlo před běžeckým tréninkem prokrví vnitřní orgány, ty pak ztěžknou, a pokud nemáte opravdu silný střed těla a nejste zároveň mistři dechových technik, začne vás po několika metrech píchat v boku. Před během nebo podobnou vytrvalostní aerobní aktivitou si dejte komplexní sacharidy a nebojte se ani těch jednoduchých - třeba takové těstoviny s rajčatovou omáčkou nebo skořicí a medem by vám mohly dodat energii na běh a zároveň nezatížit žaludek. Rozhodně se vyhýbejte tučným potravinám, přemíře vlákniny i bílkovin. To všechno si dopřejte až po doběhnutí, ale ani v tomto chodu dne nezapomeňte na sacharidy!

Posilovna - tak tady jednoznačná odpověď neexistuje. Někdo doporučuje před silovým tréninkem nejíst sacharidy, aby bylo tělo nucené čerpat energii z tuků, jiní si naopak sacharidy pochvalují.  Vláknina a hůře stravitelné proteiny vám však neporadí nikdo (takže si určitě nedávejte tvaroh s horou zeleniny!) Poté, co odložíte činky, dodejte svalům všechny tři makronutrienty, tedy sacharidy, bílkoviny i tuk. Co se týče časování, před cvičením se najezte tak brzo nebo pozdě, aby vám nebylo špatně a těžko. Slupnout banán po cestě do fitka je jiné, než slupnout po cestě na trénink půlku fast foodového stánku! Pokud vám to žaludek dovolí, hned v šatně můžete hladovým svalům poslat kousek ovoce a syrovátkový protein a po příchodu domů si vychutnejte plnohodnotné jídlo.
   
Naprosto univerzální rada na závěr: Všechno si vyzkoušejte sami na sobě. Každé tělo funguje jinak, a proto musíte experimentovat a zjišťovat, co prospívá právě Vám!