Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Ženšen a jeho blahodárné účinky na zdraví

Ženšen pravý, všehoj ženšenovitý nebo také Panax ginseng – všechna tato jména označují rostlinku z čeledi aralkovitých, s téměř zázračnými účinky na naše zdraví a vitalitu. Léčivá látka, která se z ní získává, je známá pod označením ženšen čínský či korejský. Slovo ženšen nemá nic společného se ženami (kromě toho, že jim prospívá také), pochází z čínštiny a vyjadřuje pojmy jako život, duch nebo identita.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TOP 5 bylinek na podporu hubnutí

Bazalka – zázrak pro vaše zdraví a psychiku

Kurkuma – žlutý zázrak


Mezi nejvýznamnější látky, jež v této léčivé bylince najdeme, lze jmenovat saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy.
   
Výčet blahodárných účinků na naše zdraví je téměř nekonečný – ženšen totiž působí na oběhový systém (srdce, cévy, žíly), centrální nervovou soustavu (mozek, mícha a nervy), na systém žláz s vnitřní sekrecí (to jsou ty nesmírně důležité hormony!) i na imunitu. Ženšen se užívá pro probuzení sexuálního apetitu, ale také jako doplněk stravy při cukrovce i hubnutí. Dál se uvádí prospěšnost ženšenu při ateroskleróze, zánětech, vysokému krevnímu tlaku, nespavosti či neplodnosti.
   
O ženšenu se mluví jako o tzv. adaptogenu, který dokáže zvýšit odolnost organismu proti fyziologickému i psychologickému stresu. Tento efekt je přičítán změnám v hospodaření s kyslíkem a přechodné změně v metabolismu cukrů a tuků.

Tuto rostlinku můžete sehnat v podobě tablet, tinktur či sirupů, jenž je vhodné užívat dva měsíce v kuse, pak si dát dva měsíce pauzu a poté opět dvouměsíční kúrou pokračovat.
   
Dvouměsíční pauza v užívání ženšenu je velice důležitá, protože při předávkování se mohou objevit nežádoucí příznaky, jako je zvýšený tlak krve, poruchy trávení, nespavost i nervozita – ale pozor – nežádoucí účinky jsou velice ojedinělé.

Diabetici by měli užívání ženšenu konzultovat se svým lékařem, protože tato rostlina mírně snižuje hladinu cukru v krvi, což je sice žádoucí, ale při kombinaci s léky na cukrovku by efekt mohl být příliš silný.

S využitím ženšenu se lze setkat především v oblasti čínské medicíny, která tuto rostlinu využívá pro léčebné účely už od 1. století před naším letopočtem!

Pokud se rozhodnete účinky ženšenu vyzkoušet na vlastní kůži, ničeho se nebojte – prodává se jako doplněk stravy a jeho užívání je bezpečné. Druhou stranou mince je fakt, že se množství účinné látky v jednotlivých doplňcích stravy velice liší, takže nikdy nemáte jistotu, že si kupujete opravdu kvalitní přípravek.

 

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková