Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Zdravý jídelníček – všechno vím teoreticky, ale realita je jiná

Snad v žádné jiné oblasti života se lidé nepotýkají s tak obrovským rozdílem mezi věděním a konáním, jako je tomu u hubnutí a zdravého životního stylu. Téměř každý, kdo chce shodit pár kilogramů, nebo žít zdravěji, si během života přečetl spoustu informací o tom, co jíst, kdy jíst, s kým, v jakém množství a v jakou denní dobu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Posedlost zdravým jídlem

Ideální postava – kolik máme mít tuku, svalů a vody v těle?

Problémy s trávením? Zbavte se jich změnou jídelníčku!

 

 Časopisy i internet přímo praskají ve švech z informací o tom, co dělat a co nedělat, nicméně pouze teoretické znalosti ještě nikdy nikoho pneumatiky kolem pasu nezbavily - je třeba podle nich jednat.

 

Zjistěte, jak šedou teorii proměnit ve štíhlou praxi:

Víte, že máte jíst dopoledne sacharidy a odpoledne proteiny
- ale už si nejste jistí, jaké potraviny tyto živiny obsahují a co si konkrétně máte dát třeba k odpolední svačině. Zjednodušeně řečeno, všechny přílohy (rýže, vločky, pečivo, těstoviny, kus kus, brambory, batáty) jsou v podstatě cukry, maso, ryby, šunky, vejce a sýry obsahují bílkoviny a u mléčných výrobků a luštěnin je to tak napůl. I když se některé pečivo může tvářit super zdravě a dietně, je to pečivo a na noc ho nejezte (pokud předtím neproběhl náročný silový trénink). Čtěte o jednotlivých potravinách víc, zkoumejte obaly a učte se odhadovat kalorickou hodnotu jídel. Vždy je co se učit.

Víte, že musíte jíst pravidelně - ale často si zapomenete nachystat s sebou na cestu svačinu, ráno nemáte na snídani chuť a oběd třeba nestihnete. Večer pak vypleníte lednici a kila naskakují jedna báseň. Když víte, že máte jíst zhruba po třech hodinách, dělejte to. Bez výmluv. Do kabelky, šuplíku v práci i do přihrádky v autě si udělejte zásoby ovocných tyčinek, proteinových tyčinek, ovoce nebo obilných křupek a nic vás nezaskočí.

Víte, že máte hodně pít - ale nemáte žízeň nebo pijete nevhodné nápoje. Zkuste pít jen a jen čistou vodu a neslazené čaje. Káva v malém množství (bez cukru!) je také povolena. Zapomeňte na ochucené minerálky, limonády i džusy - i když jsou slazené umělými sladidly, v hubnutí Vám nepomůžou, protože akorát Vaše tělo popletou.

Víte, že nemusíte od 17. hodiny večer hladovět - ale už nevíte, co si můžete dát před spaním. Pokud vám pozdě večer kručí v břiše, dejte si klidně okurky - nakládačky, salátovou okurku, rajčátka, pár koleček šunky, několik lžiček bílého jogurt nebo trochu teplého mléka se skořicí. Navečeřet se můžete dosyta i v devět večer, jen volte kombinaci bílkovin a zeleniny - třeba si na pánev hoďte čtyři bílky s jedním žloutkem, omeletu ozdobte šunkou a k tomu si připravte zeleninový salát bez tučné zálivky.

Víte, že se nemáte přejídat
- ale nedokážete identifikovat pocity nasycení. Naučte se jíst pomalu, vědomě a jídlo si vychutnávejte. Sledujte, co se přitom děje ve vašem žaludku. V rámci tréninku zkuste počkat aspoň 15 minut, než si dáte jídlo, od chvíle, kdy vás napadne, že byste mohli. Zkrátka než sáhnete impulzivně do skříňky pro sušenku a sníte ji po cestě k počítači, chvilku počkejte a zamyslete se nad tím, za si ji opravdu chcete dát.

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Červenková