Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

5 kořenů pro zdraví

Chcete podpořit své zdraví? Vsaďte na kořeny. Jejich konzumací nahradíme chemické léky a navíc si můžeme i pochutnat. Tyhle vám opravdu doporučujeme.

 

Zázvor
Zázvor je oddenek rostliny zázvoru pravého.  V Čechách se poprvé objevil ve 13. století a hned se stal jedním z nejoblíbenějších zámořských koření. Dnes se dováží z Číny, Indie a Indonésie a lze ho sehnat velice snadno na tržišti se zeleninou i v supermarketech. A navíc za pár korun. Obsahuje éterické oleje, zázvorovou silici a štiplavě ostrou látku zvanou gingerol.

 

Účinky zázvoru
K těm se řadí podpora trávení, rychlejší odbourávání tuku, snižování cholesterolu, afrodiziakální účinky, potlačení bolestí hlavy, prevence proti rýmě, chřipce a dokonce i rakovině. Zázvor rozpouští hleny, má protizánětlivé účinky a má pozitivní vliv na krevní oběh. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v játrech a zvyšuje produkci žluče. Úspěch sklízí při cestovních nebo těhotenských nevolnostech. Při nachlazení pomáhají zázvorové koupele, inhalace i čaj.

 

Jak ho konzumovat
Zázvor je geniální tím, že ho lze jíst v mnoha podobách. Kandovaný, nakládaný v cukru, nastrouhaný, sušený, drcený, také se z něj lisuje olej, vyrábí pivo, limonády a další.  Zázvor má výraznou chuť a podporuje tvorbu slin. Všichni alergici jím můžou nahradit pepř. Z užívání zázvoru moc rizik nehrozí. Snad jen dlouhodobé užívání většího množství než 5 g denně by mohlo v krajním případě způsobit pálení žáhy, nevolnost, průjem nebo bušení srdce. Tyto případy mohou nastat, když užíváte léky proti překyselení žaludku, léky na srdce, na snížení krvácení, nebo také pokud trpíte diabetickými problémy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vyzrajte na bakterie s americkými brusinkami

Nasušte si bylinky

Nasušte si vitamíny na zimu

 

Lékořice
Lékořice byla využívána v léčitelství už starými Egypťany. V Českých zemích ve středověku bylo pak nejoblíbenější užívání léčivého odvaru z lékořice ke tlumení dráždivého kašle. Kořeny lékořice lysé se sbírají na podzim. Z něho se pak připravuje extrakt - naseká se na malé kousky a rozemele se. Vzniklá hmota se dále vaří dokud nezíská černou barvu a potřebnou hustotu. Extrakt má potom podobu takzvaného pendreku.

 

Účinky lékořice
Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv a naopak působí proti tvorbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Dále vyvolává naředění hustého hlenu z dýchacích cest, proto se používá ke zmírnění kašle, při astmatu nebo chronické bronchitidě. V malých dávkách podporuje lékořice močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky mizí. Dále pomáhá při ledvinových kaméncích, při dně, revmatismu a používá se jako přísada k projímadlům. Nadměrné užívání extraktu z lékořice se může projevit zvýšením krevního tlaku a potlačením močení. Při dlouhodobé konzumaci působí látky z lékořice podobně jako kortikosteroidy, proto pozor!

 

Způsob konzumace
Kořen koupíme v lékárnách a obchodech s bylinami. Lékořice se pije jako čaj, jí se „pendrek“ nebo se mlsá jako součást cukrovinek. Ale pozor! Konzumace pouhých 50g cukrovinek z lékořice denně může za čtrnáct dnů způsobit významné zvýšení krevního tlaku.

 

Křen
Možná nevíte, že křen původně pochází z jižních oblastí Ruska. Je totiž tak houževnatý, že se dokázal rozšířit po téměř celé severní polokouli. Ve středověku se přidával do kadidel na vymítání ďábla. Dnes léčí spíš ďábelské nachlazení. Víte proč pláčete a smrkáte, když strouháte křen(nebo krájíte cibuli)? Uvolňují se z něj silice, které rozpouštějí usazený sekret  jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách.

 

Účinky křenu
Křen se užívá čerstvý, protože tepelnou úpravou ztrácí léčivé účinky. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, působí antibakteriálně, má močopudné účinky, užívá se proti revmatismu, vodnatelnosti a dně, podporuje látkovou výměnu a upravuje střevní mikroflóru. Podporuje chuť k jídlu, léčí dýchací cesty,  kašel, rýmu a urychluje hojení ran.

 

Způsob konzumace
Klasický starý recept na nachlazení říká, že je nejlepší ho nastrouhat a smíchat s medem. Užívat bychom pak měli 3x denně jednu čajovou lžičku. Už za chviličku se nám uvolní rýma a začneme lépe dýchat. Jinak je křen v kuchyni poměrně oblíbený. Určitě znáte strouhaný křen s jablky, křenovou omáčku, pomazánku nebo křenový ocet. Z toho vyplývá, že křen je zároveň vynikající dochucovadlo i lék. Křen však nesmíme užívat dlouhodobě. Dráždí totiž pokožku a není vhodný při žaludečních a dvanácterníkových vředech!


Rozchodnice růžová
Zlatý kořen, neboli rozchodnice růžová slouží jako náhrada ženšenu - je to rostlinný stimulátor. Na rozdíl od ženšenu se u nás dá snadno pěstovat a chuťově je výrazně lepší. Bývá často označována jako zelená viagra. Kořen seženete v bylinkářství, ale mimo to jsou k dostání již hotové tinktury, kapsle či extrakty. Nejpohodlnější nákup je přes internet. V přírodě je zákonem chráněná, takže ji vykopat nemůžete. Lze ji ale pěstovat doma na záhoně.


Účinky rozchodnice
Kořen má o 60 % silnější povzbuzující účinky než káva, ale přitom neobsahuje kofein. Užívá se jako stimulant u nemocných depresemi, neurózami a neurastenií, protože prokazatelně zlepšuje spánek, snižuje podrážděnost a zlepšuje celkový psychický stav. Upravuje hladinu cukru v krvi a aktivuje štítnou žlázu. Slouží k léčení nízkého krevního tlaku a poruch sluchu. Působí léčivě na poškozenou žaludeční sliznici, zvyšuje práceschopnost a odolnost organismu. Chrání srdce při ischemii, játra před poškozením jedy a celé tělo před rakovinou. Rozchodnice je také významné afrodisiakum jak pro muže, tak pro ženy. Měli by ji preventivně užívat ti, kteří mají psychicky náročnou práci. Nežádoucí účinky nebyly pozorovány.


Způsob užívání

Mletý kořen lze požít ve formě odvaru nebo jako výluh v alkoholu, který je podáván jako kapky. Léčebná denní dávka se pohybuje v rozmezí 50-250 mg suchého extraktu jednou až 3krát denně.  Dávkování hotových potravních doplňků je na krabičce.