Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Uschovejte si vitamíny z léta

V létě je vitamínů všude dostatek, jak na zahrádkách, tak i v obchodech.  Zkuste si tedy udělat zásoby i na zimu. Sušte a zamrazujte ovoce i zeleninu a uvidíte, jak se vám jejich vitamíny budou v podzimních plískanicích náramně hodit.

 

Letní úroda, ať už vlastní nebo od známých je doslova nabitá vitamíny a důležitými látkami. Navíc nemusíte přemýšlet, jestli si připlatit za BIO produkt nebo ne, protože u domácího ovoce je bio kvalita samozřejmost. Jak tedy úrodu nejlépe využít, aby nepřišel ani kousek na zmar?

 

Odšťavňujte, sušte, zamrazujte

 

Určitě je nejlepší, užívat si ovoce a zeleninu ze zahrádky, dokud je vše čerstvé. V letních horkách naše tělo osvěží lehké zeleninové, ale i ovocné saláty. Lidský organismus však nejsnadněji vstřebává vitamíny a minerály z ovocných a zeleninových šťáv. Proto odšťavňujte! Pro nezkušené doporučujeme začít s jablky, pomeranči a třeba mrkví. Postupně zjistíte, že výborně může chutnat i šťáva s celerem, červenou řepou a dokonce i petrželí. Stačí jen objevit tu správnou kombinaci. Využít lze téměř cokoli, co letní příroda nabízí. Tradiční české plody je možné kombinovat s koupeným tropickým ovocem. Čerstvě udělaný fresh je pak vhodný jako prevence i pomocník při léčbě nachlazení, k pročištění organismu i při různých dietách. Velkým pomocníkem vám bude domácí odšťavňovač, díky kterému si skvělý fresh vykouzlíte během několika minut (např. Moulinex JU650, cena v OKAY Elektrospotřebiče: 3 699 Kč).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Umíte odpočívat?

Přerušované sezení prospívá zdraví i postavě.

BIO - co možná nevíte.

 

Sušení už není výsadou sluníčka

 

Ovoce lidé sušili snad odjakživa, ale až moderní doba nám umožňuje sušit v jakémkoliv počasí a bez nutnosti mít zahradu nebo balkon, kde bychom mohli ovoce vyskládat na sluníčko. Díky elektrickým sušičkám ovoce si všichni můžeme ovoce i s jeho vitamíny dopřávat po celý rok. Při sušení si totiž plody zachovají 70-80% vitamínů a množství dalších prospěšných látek jako jsou antioxidanty, vláknina či minerály. Tradičně se suší jablka, hrušky, meruňky či švestky, ale můžete zkusit prakticky cokoliv od třešní až po borůvky. Sušené meruňky pak v zimě uvítáte třeba jako náhražku nezdravých chipsů k přikusování u televize, sušená jablka se vám budou hodit do štrúdlu a sušené švestky zase například k masu. Kromě ovoce navíc sušičky zvládají i zeleninu, houby, bylinky a dokonce i maso! (Sušička Professor SP 4000, Cena v OKAY Elektrospotřebiče: 899 Kč).

 

Jak správně sušit?

 

1. Ovoce je nutné vždy omýt a usušit.  Jablka a hrušky také oloupat.

 

2. Dalším krokem by mělo být vyndání jádřince nebo pecky. Abychom předešli zhnědnutí ovoce, ponoříme je na minutku do vody s octem (na 1 litr vody lžíce octa).

 

3. Na mřížku sušičky pokládáme ovoce vždy řeznou plochou směrem vzhůru.

 

4. Při sušení rajčat a jiných plodů, které obsahují hodně vody, doporučuje se podložit je na sítu pečícím papírem.

 

Pokud se rozhodnete sušit bylinky, je důležité, je zpracovat v co nejkratší době po nasbírání, abychom zajistili jejich kvalitu. Květy, listy ani jiné části rostlinek před sušením nikdy nepereme ve vodě. Že jsou bylinky dostatečně usušené, poznáme tak, že při pomačkání šustí, rozpadají se na malé části, jsou křehké a lámou se, nebo se dají snadno rozemnout mezi prsty. Jestliže bylinky během usušení výrazně zhnědly, až zčernaly, znamená to, že se někde stala chyba. Mohly se zapařit v nevhodném zavazadle při sběru, nebo důsledkem dlouhé prodlevy mezi nasbíráním a sušením. Důvodem by mohlo být i sušení v příliš silné vrstvě bez obrácení. Takové bylinky jsou znehodnocené a nejsou vhodné k uskladnění a následnému užívání.

 

Jak dlouho sušit?

 

Doba sušení závisí na druhu ovoce či zeleniny, obvykle to bývá 6- 8 hodin. Déle trvá výroba sušeného masa. Tam je třeba od masa odřezat co nejvíce tučné části, nakrájet jej na proužky o síle 6-8 mm. Následně tyto plátky dát do igelitového sáčku spolu s marinádou a několik hodin marinovat v ledničce. Maso pak lehce osušíme papírovým ubrouskem a naskládáme do sušičky. Doba sušení se pohybuje mezi 5 až 15 hodinami, záleží na síle proužků.

 

Co zbyde zamražte

 

Když máte plný sklep i po té, co jste spoustu ovoce usušili a z další velké části vymačkali čerstvou šťávu pro celou rodinu, zbývá už jen vše dobře zamrazit. Když ovoce správně zpracujete a zamrazíte na co nejnižší teplotu dříve, než se začne kazit, zachová si velké procento vitamínů a vy si pak můžete čerstvé ovoce vychutnávat i v zimě.   

 

 

Zdroj: PR Konektor