Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Děti a vegetariánství

Někteří lidé vyloučili ze svého jídelníčku maso a stávají se vegetariány z důvodů zdravotních, ekologických, etických či filozofických. Rodičů, kteří své dítě stravují vegetariánským způsobem přibývá, ačkoliv jsou vystaveni určitému tlaku svého okolí a často i dětského lékaře. Je bezmasá strava pro naše potomky závadná či ne?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak naučit své ratolesti jíst zdravě

Jak výchova rodičů ovlivňuje hmotnost dětí

Jak na zdravou výživu dětí

 

Vegetariánství a růst dětí
Podle posledních výsledků světového výzkumu v oboru zdravé výživy a vegetariánství je prokázáno, že děti konzumující vegetariánskou nebo veganskou stravu, se vyvíjejí normálně. Jejich růst je v určitém období trochu pomalejší, ale plynulejší a dosahují normální výšky. Při vegetariánském způsobu stravování navíc děti méně často trpí obezitou.

Vegetariánství a potřeba živočišných bílkovin
Dítě potřebuje v kojeneckém věku bílkoviny z mateřského mléka, což je pro kojence tou nejlepší potravinou. Je-li dítě kojeno 6 měsíců až rok, pak není důvod, aby nutně konzumovalo živočišné bílkoviny. Rostlinná strava poskytuje dostatek bílkovin a esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytnou složkou potravy. V Česku přetrvává mýtus, že je nutné, aby děti konzumovaly velké množství bílkovin. V řadě zemí to ale dávno neplatí. Jen pro srovnání – v ČR je doporučená denní dávka bílkovin pro děti ve věku 4 – 6 let 66 g na den, v Německu to je 21 g denně.

Čím maso nahradit
V době přechodu na vegetariánskou stravu se doporučuje konzumovat sójové  a obilné koncentráty, které vytvářejí optickou a chuťovou náhradu masa. Správně složená vegetariánská strava založená na obilovinách, zelenině, ovoci a luštěninách však poskytuje dostatek živin, takže žádná specifická náhrada masa není nutná.

Příjem železa
Správný přísun železa je pro dítě důležitý. Při nižším nebo vyšším příjmu se totiž mohou vyskytnout zdravotní problémy. Dítě při nedostatku železa může onemocnět chudokrevností, naopak při vyšším přijmu cévní aterosklerózou. Vyskytne-li se chudokrevnost u vegetariánského dítěte, je třeba hledat příčinu stejně jako u každého jiného dítěte. Stejná je pak i léčba. Pokud by se za příčinu chudokrevnosti mylně označila vegetariánská strava, mohlo by to vést k tomu, že by se nezjistila skutečná příčina a léčba by se mohla zanedbat.

Co ve výživě doplnit
Především jód, který je obecně v potravě nedostatkový. Výborným zdrojem jsou mořské řasy, mléčné výrobky a jodidovaná sůl. Dále je pro vegetariány vhodné dbát na dostatečný příjem vitamínu B12, který je v mléku, sýru, jogurtu a některých cereálních výrobcích.

Vegetariánská strava je tedy pro děti vhodná a poskytuje jim všechny živiny nutné k růstu. Strava však musí být pestrá, založená na konzumaci převážně obilovin, luštěnin, zeleniny a ovoce. Pak se není třeba vegetariánství u dětí obávat.

Výhody vegetariánského způsobu života
Vegetariánská strava snižuje riziko vzniku řady onemocnění, především rakoviny, srdečního infarktu, cévních mozkových příhod, žlučových kamenů a dalších. Vhodnými stravovacími návyky pak lze těmto nemocem předcházet už od dětství.Autor: Monika Kuželová