Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Večeře zdravě a rychle - máme pro Vás skvělé recepty!

Ať už se snažíte hubnout nebo svou hmotnost a kondici udržet, je nezbytně nutné věnovat pozornost nejen cvičení, ale také správnému stravování. Všude se již několik let dočtete, že nejdůležitějším jídlem dne je snídaně. Energii, kterou přijmete během dopoledne, dokáže Vaše tělo využít a nemá potřebu ukládat si rezervy v podobě podkožního tuku. S večerním jídlem je ale situace komplikovanější. Nejen, že existuje mýtus o nejedení od určité večerní hodiny, ale také mnohdy lidé nevědí, jak by večeře, po které se nepřibírá, měla vypadat.

Základním pravidlem je večeři nevynechávat, klást důraz na dostatek bílkovin a zároveň na minimální obsah sacharidů. Zde se můžete inspirovat některým z rychlých, zdravých a dietních receptů, které obsahují minimum kalorií, sacharidů a tuku, ale spoustu vlákniny a proteinů:

1. Zapečená zelenina:
Nachystejte si čerstvou nebo mraženou zeleninu (brokolici, květák, lilek, cuketu, rajčata, papriky, fazolové lusky či mražené zeleninové směsi). Připravte si zapékací mísu a naplňte ji touto zeleninou. V jiné misce rozšlehejte asi 5 celých vajec (pro dietnější variantu použijte méně žloutků). Přidejte trošku mléka, soli, pepře a dalšího koření nebo bylinek podle chuti a do vzniklé tekutiny nastrouhejte nízkotučný sýr (20% eidam nebo mozarellu). Nalijte směs vajec, mléka a sýru rovnoměrně na pekáček tak, aby byla zelenina alespoň ze tří čtvrtin ponořená. Dejte pekáček do předehřáté trouby a pečte asi hodinu na 190°.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak si správně rozvrhnout jídlo během dne (noci)

Malé triky během stolování

Proč jíme?

 

2. Vaječná omeleta:
Připravte si 4 vejce, z nichž použijete jen 4 bílky a 1 žloutek. V misce bílky a žloutek našlehejte, přidejte sůl, pepř a bylinky či jiné koření. Připravte si šunku, sýr, tofu nebo zeleninu, která neobsahuje moc vody. Na nepřilnavou pánvičku (bez tuku) vylijte vejce a stáhněte plamen. Na omeletu vyskládejte několik plátků šunky, sýra, zeleniny nebo třeba tofu a počkejte, než okraje omelety zezlátnou. Omeletu snězte samotnou, bez pečiva, ale také bez kečupu.

3. Salátové variace:
Nejvděčnější, nejrychlejší a nejzdravější variantou večeří jsou saláty. Nakupte si do lednice spoustu čerstvé zeleniny, ale také vybavte mrazák tou mraženou - není totiž pravda, že by obsahovala méně vitamínů nebo byla méně kvalitní. Jako základ použijte ledový salát, čínské zelí, saláty lollo rosso či bianco, římský salát a podobně - záleží jen a jen na Vaší chuti. Nakrájejte rajčata, papriky, okurku nebo jinou čerstvou zeleninu, ale pokud ji zrovna nemáte, klidně použijte mraženou. saláty lze totiž jíst jak ve studené, tak v teplé podobě. Do salátu přidejte kousek libových bílkovin - například plechovku tuňáka ve vlastní šťávě, opečené kousky kuřecích prsou, vařená vejce, tofu, šmakouna, nízkotučnou mozarellu, sýr cottage nebo šunku. Zapomeňte na kupované tučné dresinky a připravte si vlastní z bílého jogurtu, pepře, soli a bylinek, z hořčice a medu nebo salát jen zakápněte troškou olivového oleje a balzamica.

4. Maso a ryby
Libové maso obsahuje spoustu bílkovin a téměř žádné sacharidy, proto je pro večeře velmi vhodné. Vybírejte si, ale méně tučné druhy, jako je maso kuřecí a krůtí, vepřová panenka nebo hovězí svíčková. Ve výběru ryb se meze nekladou. Ty tučnější, jako je losos, obsahují omega 3 vícenenasycené mastné kyseliny, které jsou velmi zdravé, proto se tuku v těchto rybách rozhodně nebraňte. K masu na večeři jezte zeleninu bez další přílohy, ale vyhýbejte se té, která je bohatá na cukry, jako jsou mrkve, kukuřice nebo hrášek.

5. Sladké pokušení
Pokud máte večer chuť na něco sladkého, ale nechcete ohrozit svoji linii, dejte si odtučněný tvaroh nebo sýr cottage. Bílkoviny, obsažené v mléčných výrobcích se vstřebávají pomalu, takže jsou vhodné před spaním. K dochucení použijte skořici, kokos či tekutou stévii, která je běžně k dostání v drogeriích. Další variantou je přidání proteinového prášku - ten má sice sladkou chuť, ale cukr neobsahuje.


Dobrou chuť!

 

Autor: Veronika Staňková