Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Tipy na zdravé a dietní večeře

Večeře jsou z hlediska zdraví, hubnutí, nabírání svalové hmoty i udržování stabilní váhy nejdůležitější. To, co sníme přes den, se většinou nějakým způsobem přemění na energii, a pokud se člověk stravuje více či méně rozumně, občasný prohřešek se během dne nějak ztratí. Večer a v noci se ale nic neodpouští.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tipy na zdravé a dietní snídaně

Tipy na zdravé a dietní svačiny

Tipy na zdravé a dietní obědy

 

Ačkoliv kvůli vynálezu elektrické energie dnes respektuje střídání dne a noci, ale také ročních období málokdo, náš organismus se ošálit tak snadno nenechá – k večeru zpomaluje metabolismus a chystá se ke spánku. 

Úkolem večerního jídla je zajistit potřebnou energii pro regeneraci organismu během noci. Spánek slouží k načerpání síly do nového dne a k opravným procesům tkání. Bez kvalitního jídla mohou takové procesy probíhat ale jen těžko. Právě proto je nesmysl řídit se doporučeními o nejedení od určité hodiny (většinou 17. nebo 18.). Když jde člověk spát kolem půlnoci, žádné živiny, které by pomáhaly obnovovat síly, už pravděpodobně nezbydou.

Zdravá večeře by měla být v první řadě nabitá vitamíny, minerály, vlákninou a proteiny a rozhodně by neměla nadměrně zatížit trávicí ústrojí. Opulentní tučná jídla vám zajistí nejen dobrou tepelnou izolaci v podkoží, ale také narušený spánek.

Pokud chcete hubnout, právě večer je vhodná doba pro vynechávání sacharidových příloh, jako jsou těstoviny, knedlíky, kuskus, brambory nebo rýže. Navečer není ani příliš vhodné pečivo, ať už se jedná o bílé pšeničné nebo celozrnné. Jiná situace nastává po odpoledním tréninku – po něm jsou cukry potřeba, ale jen v omezeném množství.

Dietní večerní menu může mít podobu salátu s tuňákem, kuřecího či hovězího steaku s grilovanou zeleninou nebo vaječné omelety z bílků, kterou opět doplníte zeleninou.

Pro nabírání svalů je nutné dodávat sacharidy i večer, aby se mohly obnovit glykogenové zásoby, které se během silového tréninku vyčerpaly. Pak přichází na řadu chod z kvalitních proteinů (maso, ryby) a vhodná je také druhá večeře těsně před spaním v podobě nízkotučného tvarohu nebo sýru Cottage.

Není možné jednoznačně říct, co zdravá večeře je a co není. Vždy záleží na individuálních cílech a možnostech jedince. I pro večeře platí obecné zásady rozumného stravování – jíst přiměřené porce s obsahem základních živin. Poměr jednotlivých živin by se pak měl proměňovat právě v závislosti na našich cílech.

Nadměrný kalorický příjem z večerních hostin bývá nekompromisně ukládán v podobě tukových zásob. Nedostatečný příjem energie zase vede k tomu, že se tělo přepne do úsporného režimu a bude si chtít přijaté kalorie schraňovat. Největší vědou, co se večeří týče, je tedy odhadnout správné množství, ale také poměr sacharidů, tuků a bílkovin.


Úplně obecně by se dalo říct, že večer by v jídelníčku měly převládat bílkoviny a vláknina, naopak se sacharidy je dobré trochu šetřit.

Častou chybou bývá také každodenní večerní dezert nebo uzobávání ovoce. To je sice zdravé, ale právě kvůli množství jednoduchých cukrů je k večeři nevhodné. Na druhou stranu je určitě lepší volbou před spaním jablko, než tabulka čokolády.

Večeři nikdy nevynechávejte – ne nadarmo je jedním z tří hlavních jídle dne. Využijte ji k načerpání energie po dlouhém dni i jako příjemný čas strávený s rodinou.


Autor: Veronika Staňková