Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak přežít vánoční přejídání

Přejídání vánočním cukrovím i jinými laskominami patří mezi prosincové nástrahy, kterým dokáže odolat jen málokdo. Zkažený žaludek, žlučníkové záchvaty nebo další zažívací problémy často patří k vánočním svátkům stejně jako stromeček a kapr. Mnozí lidé pak dovedou své nezdravé stravovací návyky k dokonalosti během silvestrovských oslav. Přinášíme proto několik tipů, které vám pomohou, když bude vašemu tělu těžko. Zároveň vás mohou inspirovat při tvorbě novoročních předsevzetí, pokud se rozhodnete svůj životní styl změnit.

Jestliže tušíte, že se dobrotám o svátcích zkrátka nevyhnete, zkuste si dát jedno novoroční předsevzetí ještě před samotným koncem roku. Pokud máte slabou vůli, nemusí se nutně týkat vánoční střídmosti, ale třeba rozhodnutí, že po svátečním mlsání a povalování u televize poctivě zjistíte, jak na tom jste. Není to od věci, ani pokud se chystáte po Novém roce změnit svůj životní styl a více dbát o své zdraví. Znalost vlastního zdravotního stavu je vždycky dobrý začátek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak přejít na zdravý životní styl bez trápení

Neposlušná kila

Jídlem po rakovině

 

Nechte se změřit!
Mimořádně komplexní informace můžete získat během několika minut díky neinvazivní diagnostické metodě, navíc bez nutnosti odběru krve injekční stříkačkou, což uvítají lidé, pro které jsou odběry krve nepříjemné. Stačí jen zajít na vyšetření prostřednictvím moderního screeningového přístroje. „Dozvíte se mnohonásobně větší množství zdravotních parametrů (117 hodnot) než z klasických krevních odběrů (3-5 hodnot). Praktický lékař vás poté může poslat na další vyšetření za specializovaným odborníkem. Moderní diagnostická metoda napomáhá identifikovat například první příznaky mozkových příhod, infarktu, cukrovky a dalších závažných onemocnění,“ říká MUDr. Jiří Skoupý ze společnosti Aditus Vitae, který neinvazivní diagnostickou metodu využívá ve své lékařské praxi.

Aby novoroční výsledky nebyly příliš tristní, máme pro vás pár rad, na co si dát pozor a čím se vybavit, než se letos pustíte do tradiční kombinace cukroví, smaženého kapra, majonézového bramborového salátu a šunkových chlebíčků.

Pálení žáhy
V případě, že si nedokážete odříct jídla, o nichž víte, že vyvolávají pálení žáhy, zásobte se léky, které dovedou neutralizovat kyselinu solnou obsaženou v žaludeční šťávě. Tyto léky nazýváme antacida - prostředky proti překyselení žaludku, a jsou volně k dostání ve všech lékárnách. Osvědčenou a známou první pomocí je jedlá soda. Můžete sáhnout také k přírodním prostředkům a připravit si například čaj z máty, meduňky, pelyňku nebo puškvorce.

Žaludeční nevolnost
Zkažený žaludek po vánočních lukulských hodech uklidněte odlehčenou dietou založenou na lehkých vývarech, ovoci a zelenině. Trávení usnadní i zázvorový čaj. Stačí svařit nakrájený zázvorový kořen s hřebíčkem, skořicí, případně novým kořením a dostanete štiplavý čaj, který je zejména po ochucení medem a citrónem dokonce lahodný. Žaludeční obtíže můžete tlumit také vhodnými přípravky z lékáren. Při jejich výběru vám poradí lékař nebo lékárník. Při závažnějších projevech však vždy vyhledejte lékaře.

Nadýmání

Při nadýmání můžete volit mezi léky, které uvolňují odchod plynů ze střev, nebo prostředky, které do sebe střevní plyny absorbují či zabraňují jejich tvorbě. Narušenou střevní mikroflóru, která kromě nadýmání způsobuje i průjmy a zácpy, můžete ozdravit pomocí tělu prospěšných bakterií, tzv. probiotik. Ty jsou obsažené v zakysaných mléčných výrobcích, seženete je i v lékárně (ve formě tablet). Pomáhá také pití bylinných směsí s obsahem fenyklu a jiných účinných látek. Můžete rovněž zkusit užívat léky, které snižují plynatost a napětí střev.