Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

TOP potraviny, které si dát k večeři

Velmi dlouho mezi lidmi panovala představa, že se večer nemá jíst - obzvlášť, pokud chce člověk hubnout nebo si udržovat stabilní váhu. Ještě donedávna někteří samozvaní odborníci na stravování doporučovali večeřet nejpozději v 17 hodin odpoledne a nešťastní dietáři se buď celý večer trápili hlady a v noci nemohli spát nebo jim povolily nervy, o půlnoci vymetli pravidelně lednici a hmotnost šla naopak nahoru.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ovoce a zelenina nesmí chybět ve zdravém jídelníčku

Cottage sýr pro hubnutí

5 top receptů na hubnutí

 

Dodržovat správný jídelníček během dne nebývá problematické - to těžké přijde až po setmění. Jste unavení z práce, ještě musíte doma poklidit, umýt nádobí, dodělat resty, uložit děti. Pak si konečně sednete k televizi s talířem večeře a dostaví se úleva. S každým soustem jakoby hlad narůstal a chuťové buňky se začaly probouzet k životu - a pak najednou zjistíte, že sedíte se sáčkem bramborových lupínků a sklenicí vína, a že celé hubnoucí snažení vzalo za své.
   
Přestaňte se po večerech mučit hlady nebo se naopak přejídat a dopřejte svému tělu správné potraviny, po kterých budete spát jako v bavlnce, ale také hubnout:

Zelenina - zeleninu můžete jíst v libovolném množství, kdykoliv během dne. K večeři si ji připravte tepelně upravenou - orestujte cuketu, lilek, rajčata a papriku a doplňte ji libovým masem nebo rybou. U televize nebo u práce na počítači chroupejte syrová cherry rajčátka a čerstvou zeleninu, nakrájenou na malé kousky.

Maso - k večeři je ideální kuřecí či krůtí prso, mleté hovězí s nízkým podílem tuku, hovězí zadní, libová vepřová kýta či panenka, králík i ryby všeho druhu. Maso dodá vašemu organismu ty nejkvalitnější bílkoviny, které nelze ničím jiným nahradit a navíc zasytí.

Vejce - nebojte se vajec a jezte je i se žloutkem. Žloutek obsahuje zdravé tuky, vitamíny i minerály a bílek v sobě zase ukrývá bílkoviny. Ať už si je uvaříte na tvrdo, umícháte je na pánvi nebo si je dáte sázená, neuděláte chybu.

Sýry
- nízkotučná mozzarella či cottage jsou ideální volbou k večeři. Mají spoustu proteinů, málo tuku, ale také se relativně dobře tráví. Pokud nemáte chuť na maso nebo se vám nechce nic zdlouhavě připravovat, sáhněte po nich.

Tvaroh - tvaroh obsahuje tzv. kasein - bílkovinu, která se velmi dlouho vstřebává, takže zajistí potřebný přísun živin vašim svalům po celou noc. Dejte si ho na sladko s troškou medu či stévie nebo zůstaňte u slané klasiky.

Přílohy - říká se, že sacharidy si musíte zasloužit - proto si je s čistým svědomím dopřávejte po tréninku, ať je hodin, kolik chce. K večeři po cvičení si užijte ovoce, brambory, rýži, ovesné vločky i luštěniny. Doplníte tak glykogenové zásoby a vaše výkony se budou jen zlepšovat.

 

660x250_8.jpg

 

Autor: Veronika Červenková