Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jste těhotná? Sportujete? Víte, jak se stravovat?

Nejčastější chybou těhotných žen je přejídání se. Chutě i hlad mohou být sice obrovské, ale reálná energetická potřeba organismu se zase tak moc nemění. Uvádí se, že přibližně od poloviny gravidity s jedním dítětem vzroste spotřeba kalorií asi o 300 za den. S dvojčaty je to pak dvojnásobek. 300 kalorií odpovídá přibližně třem menším banánům, polovině čokolády nebo dvěma rohlíkům – o koblihách, hranolkách a hamburgerech nemůže být ani řeč.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jste těhotná? Víte, jak sportovat v jednotlivých trimestrech?

Aerobní aktivita v těhotenství - ano nebo ne?

Co je dobré pít v těhotenství


Je jasné, že v průběhu těhotenství si ženy dopřávají víc pochutin, než běžně – protože kdy jindy? Navíc je přebytek kalorií přece jen lepší variantou, než jejich nedostatek. Jedení malých a energeticky nedostatečných porcí ohrožuje zdraví ženy i dítěte mnohem víc, než případných pár kilogramů váhy k dobru.

Při aktivním sportování nároky organismu na energii rostou. Specifikem těhotenství je pak zvýšená spotřeba kyslíku a glukózy, protože nejen organismus matky tyto látky potřebuje, ale hlásí se o ně také miminko. Je tedy nutné myslet na pravidelný přísun sacharidů, a to jak komplexních (jako je rýže, brambory, celozrnné výrobky a podobně), tak jednoduchých (které najdete v ovoci, medu, džusech či jamu). Jednoduchým cukrům v podobě sladkého pečiva, čokoládových tyčinek, sušenek nebo slazených cereálií se raději vyhněte, protože neobsahují žádné prospěšné živiny ani vlákninu a dokážou rozkolísat hladinu cukru v krvi (a vlivem toho se pak usazují v podobě tukových polštářů na bocích a stehnech).

Kyslík sice ve stravě nepřijímáme, ale při cvičení v těhotenství je velmi důležité myslet také na něho. Nejjednodušším pravidlem je cvičit tak, abyste se příliš nezadýchala, ani nezpotila – nedostatek kyslíku vede k lapání po dechu a neokysličování tkání a nadměrné pocení zase ke ztrátě cenných minerálů.

Minerály a soli, o které během pohybu gravidní žena přijde, je nutné doplnit vyváženým jídelníčkem s obsahem ovoce, zeleniny a libového masa.

Ačkoliv většinou v době očekávání potomka roste touha po sacharidech, je podstatné myslet také na bílkoviny. Zvlášť u aktivních žen, které se ani v průběhu těhotenství nevzdávají pohybu, je potřeba dodávat tyto stavební látky, jež obnoví namožená svalová vlákna. Proteiny jsou hlavním stavebním kamenem lidského organismu, a proto hrají významnou roli i při vývoji a růstu dítěte v břiše. Kromě komplexních sacharidů a přírodních jednoduchých cukrů si tedy dopřejte nemalé množství libových proteinů v podobě libového masa (a to i hovězího, kvůli železu), nízkotučných mléčných výrobků (Cottage, mozzarella, tvaroh, bílý jogurt) a vajec.

Není od věci začazovat pravidelně do své stravy zdravé tuky (ořechy a semena), které pomáhají udržovat nízkou hladinu cholesterolu a cévy v dobré kondici.

Během těhotenství není vhodné užívat žádné sportovní doplňky stravy, jako jsou proteinové prášky, L-karnitin, iontové nápoje a podobně, protože většinou obsahují spoustu umělých sladidel a barviv. Obvykle je na nich uvedeno, že nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, ale ani při jejich užití by vám ani dítěti nemělo hrozit žádné riziko – pro jistotu je však vynechte.

Při sportování i stravování se v těhotenství poslouchejte svoji intuici, svoje tělo, ale také rozum. Nelámejte nic přes koleno a nesnažte se v této době zvyšovat svoji výkonnost ani hubnout – na to bude dost prostoru po porodu. Aktivně stráveným těhotenstvím (pokud to jde!) si zajistíte snadnější návrat ke svojí původní kondici.


Autor: Veronika Staňková