Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak se ve stáří správně stravovat

Ženy i muže v seniorském věku často trápí nějaké to kilo navíc. Na cvičení už není tolik energie, klesá míra běžné fyzické aktivity, ale také se zpomaluje bazální metabolismus. Pokud hmotnost nedosáhne kritérií obezity, ale pohybuje se v pásmu mírně nad normou, není důvod k obavám. Je přirozené, že s věkem hmotnost postupně roste a lidé by měli takový fyziologický nárůst respektovat. Není možné, aby člověk v seniorském věku vážil a vypadal stejně, jako ve dvaceti letech.

Přílišná štíhlost ve stáří obvykle naznačuje zdravotní potíže nebo neúměrnou snahu nízkou hmotnost udržet dietami a cvičením. Rezignovat na aktivní životní styl a zdravý jídelníček by bylo ale také obrovskou chybou. Naopak každý člověk by s přibývajícími lety měl zvýšit svoje úsilí pro zachování pevného zdraví.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se správně hýbat a jíst po padesátce

Principy správné výživy

Proti Osteoporóze nejen stravou, ale i cvičením

 

Jedním z podstatných rolí hraje správné stravování. Kvůli zpomalujícímu se metabolismu je v první řadě důležité snížit energetický příjem během dne. To, že spalování není tak výkonné bohužel ale neznamená, že bude mít člověk menší chuť k jídlu. Tento fakt je nutné si uvědomit a nechat zvítězit rozum nad chvilkovým potěšením z vydatného jídla. Jídelníček by měl být pestřejší, než kdy dřív, protože stárnoucí organismus potřebuje spoustu živin, vitamínů a minerálů pro své fungování. Rozmanitým jídelníčkem zvýšíte šanci, že se tělu všech těchto látek dostane. Problémem může být omezená schopnost těla potřebné látky vstřebávat, proto se nebojte sáhnout po doplňcích stravy.

Mezi látky, které jsou v pokročilejších letech podstatné, patří vápník, jenž je důležitý pro zachování pevnosti kostí. Vápník je nejlépe dostupný z mléčných výrobků, které se díky své konzistenci seniorům snadno konzumují, ale nemalé množství tohoto cenného prvku najdete také v máku. Samozřejmostí by měl být rovněž přísun dalších minerálů a vitamínů, jako je například hořčík, fosfor, zinek nebo železo.

Svaly s postupujícím věkem nejsou tolik zatěžovány a namáhány, proto není potřeba jíst velké množství bílkovin. Strava nadměrně bohatá na proteiny může zbytečně zatěžovat ledviny. Neznamená to ale libové bílkoviny z jídelníčku vyloučit, protože právě ony pomáhají udržovat aktivní svalovou hmotu.

Tak, jako se zpomaluje metabolismus, i vnitřní orgány nedosahují svého výkonnostního vrcholu. Proto je důležité šetřit trávicí ústrojí, nezatěžovat ho příliš tučným jídlem a velkými porcemi, ale spíš si dopřávat menší porce vícekrát denně. Protože schopnost těla vypořádat se s různými cizorodými látkami i toxiny klesá, je vhodné vyloučit ze stravy umělé přísady, barviva, stabilizátory a další chemikálie, které organismus velmi zatěžují.

Není výjimkou, když starší lidé podceňují svůj pitný režim. Pocit žízně se s přibývajícím věkem nehlásí zdaleka tak často, a proto by lidé měli na hydrataci myslet o to více. Nejvhodnější je čistá voda, občas proložená minerálními vodami nebo ředěnými ovocnými šťávami.
V této etapě života by měl každý svůj jídelní režim střežit bedlivěji, než kdykoliv předtím. Základem je jíst malé porce, ale častěji, dostatečně pít a také zajistit velkou pestrost a rozmanitost stravy. Nebojte se ani vitamínů a minerálů ve formě tablet – dokážou doplnit látky, které není organismus schopný získat z běžného jídla.

Energetický příjem je vhodné vyvážit výdejem pohybovou aktivitou, přiměřenou věku, aby nedocházelo k přílišnému nárůstu tělesné hmotnosti a oslabování svalů i kostí.


Autor: Veronika Staňková