Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Jak partner ovlivňuje Vaši hmotnost?

Tělesnou hmotnost ovlivňuje během života mnoho faktorů, takže není překvapující, že jedním z nich je také partner. Mezilidské vztahy obecně mají na hubnutí či přibírání vliv především u lidí, kteří prostřednictvím kontroly či ne-kontroly nad jídlem řeší svoje emoční stavy. Změna hmotnosti se změnou partnerského stavu ale není nic ojedinělého.

První situací, kdy se může váha pohnout směrem nahoru, ale i dolů, je navázání nového vztahu. Přibírání hrozí především těm, kteří kvůli novému protějšku změní svůj životní styl, zpohodlní a začnou víc jíst. Takový model je ještě častější při uzavření manželství. Lidé mohou nabýt mylného dojmu, že už se nemusí snažit vypadat dobře, protože partnera mají jistého. Ženy víc doma vaří, manželé tráví společně večery před televizí, pokud možno s něčím dobrým k jídlu, a hmotnost obou z páru roste.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Při hubnutí nezapomínejte na jód

Být či nebýt vegetariánem

Hubnutí při nepravidelném pracovním režimu

 

Při zamilování se většinou lidé naopak hubnou, protože mají nové zážitky, emocionálně je sytí vztah a nemají potřebu hledat náhradní uspokojení v jídle. Navíc kvůli novému partnerovi chce každý vypadat co nejlépe.

Tak, jako manželství, je rizikové z hlediska hmotnosti také společné bydlení. Partneři si vzájemně přizpůsobují svoje návyky a není neobvyklé, když se do popředí dostanou ty méně vhodné. Před sestěhováním by si proto měli lidé ujasnit, jaké potraviny budou nakupovat, kdy jsou zvyklí jíst, která jídla jsou naučení vařit, ale také si přiblížit způsob trávení volného času, aby pak nedocházelo k zbytečným konfliktům.

Optimálním stavem je, když oba partneři přijmou aktivnější a zdravější životní styl, nebo způsob života toho aktivnějšího z dvojice. Každý by ale měl zároveň respektovat potřeby toho druhého a nechat mu dostatek prostoru a svobody pro rozhodování.

Pokud chcete hubnout, zkuste svůj záměr s Vaším protějškem probrat a objasnit mu, jak si hubnutí představujete. Muži se často děsí toho, že když bude žena hmotnost snižovat, budou i oni muset jíst dietní jídla, která jim nechutnají, ale i toho, že bude podrážděná a nepříjemná. Také je důležité, aby Vám při hubnoucím snažení neházel partner klacky pod nohy tím, že Vám bude neustále nabízet kalorická a nezdravá jídla, o kterých ví, že jim neodoláte. Naopak je žádoucí, aby Vás motivoval a chválil a v momentech, kdy se Vám nechce cvičit, nebo máte chuť vše vzdát, Vás povzbudil a podpořil.

Pokud se některému z partnerů změní vzhled těla tak, že s tím ten druhý není příliš nadšený, není dobré přímo s tímto postojem člověka konfrontovat. Každý by měl zvážit, jaká volit slova, aby svého partnera neurazil nebo se ho jinak nedotkl. Diplomacie a takt ve vyjadřování jsou v těchto citlivých záležitostech extrémně potřebné. 

Mezilidské vztahy s sebou přináší často náročné stresové situace, jako jsou hádky, rozvody či rozchody. V takových situacích se lidé pak dělí na ty, kteří hodně zhubnou a ty, kteří naopak značně přiberou. Drobnější neshody vedou obvykle spíš k přibírání, protože lidé často hledají útěchu v jídle. Tabulka čokolády nebo sáček smažených brambůrků umí zahnat nepříjemné myšlenky a alespoň na chvíli vyčarují příjemné pocity. Naopak v závažnějším stresu lidé hubnou, protože takové situace vyžadují mnoho energie navíc.


Autor: Veronika Staňková