Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Čekáte miminko? Jezte zdravě.

Těhotenství a mateřství v období kojení je pro ženský organizmus náročná životní etapa. Proto byste měli v této době dbát na správné stravování, neboť je velmi důležité nejen pro vás, ale i vaše ještě nenarozené dítě. Víte co jíst a co ne?

 

Pro bezproblémový průběh těhotenství a zdravý vývoj plodu je správná výživa podstatná. Čekáte-li miminko měla byste proto jíst stravu, která je pestrá a rozmanitá. Tučným jídlům, fast foodum, různým  dietám i striktnímu vegetariánství se v tomto období raději vyhněte.  V těhotenství totiž stoupá fyziologická potřeba bílkovin, vápníku, hořčíku, zinku, jódu, železa, kyseliny listové a některých dalších vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Pamatujte na to, že strava je jedním z faktorů, které zásadním způsobem ovlivňují průběh těhotenství i zdravotní stav novorozence. Pokud se tedy budete vyváženě stravovat podpoříte správný růst a vývoj mozku svého dítěte. Nadměrné množství tuků a cukru naopak neprospěje ani jednomu z vás. Také se vyhněte syrovým nebo nedostatečně upraveným potravinám, protože mohou obsahovat škodlivé zárodky listerie nebo toxoplazmózu, které by mohly poškodit plod. Dejte spíše přednost čerstvě podušeným nebo upečeným jídlům.

 

Jídelníček pro těhotné

 

1. Jezte co nejčastěji, nejlépe 5x až 6x denně.

2. Vypijte každý den nejméně 2,5 l vody. Nejvhodnější jsou bylinné čaje pro těhotné a pramenitá nebo minerálních voda bez bublinek. Perlivé nápoje totiž způsobují nadýmání.

3. Omezte všeobecný přísun tuků z másla a tučného masa, bílého cukru a bílé mouky. Zvýšenou potřebu energie v těhotenství (asi o 13 %, tj. 300 kcal/den) pokryjte vyšší konzumací sladšího ovoce, nízkotučných zdrojů bílkovin (drůbeží a rybí maso) a škrobů (celozrnná rýže, brambory). Vhodné jsou tuky ze sladkovodních ryb (pstruh) nebo z oříšků.

4. Vyšší energetický příjem by neměl automaticky znamenat přílišné nabírání na váze.

5. Jezte hodně zeleniny ve všech formách. Nebudete tak trpět zácpou.

6. Vyhněte se játrům, neboť obsahují vyšší hladinu vitamínu A. Jeho předávkování je v těhotenství rizikové.

7. Skoncujte s kouřením a alkoholem.

 

Správné stravování je důležité i po porodu. Laktace je závislá na předchozím stavu výživy matky i na nově vytvořených zásobách tuku během těhotenství. Například na váhový přírůstek 12,5 kg během těhotenství připadne cca 3,3 kg tuku jako zásobní energetická rezerva pro potřeby následného kojení. Doporučovaný váhový úbytek by se měl pohybovat v prvních šesti měsících při výlučném kojení kolem 0,5 kg max. 0,8 kg za měsíc.

 

Jídelníček po porodu a během kojení

 

1. Jezte menší porce asi 5 až 6x denně a vybírejte si rozmanitou stravu s nízkým obsahem tuků.

2. Dbejte o dostatečný přísun čerstvého ovoce a zeleniny. Jezte zejména celozrnné pečivo, obiloviny, ořechy, olivy, libové červené maso, celozrnné těstoviny a rýži. Luštěniny můžete jen v případě, že nekojíte. (Hrozí nadýmání kojenců).

3. Omezte příjem cukrů, sladkostí a slazených či perlivých nápojů.

4. Šetřte s výrazným kořením a solte minimálně.

5. Vyvarujte se pití alkoholu a černé kávy.

6. Nekonzumujte potraviny s vysokým obsahem přídatných látek (aditiv), jako jsou marinované výrobky nebo instantní polévky.

7. Dostatečně zásobujte tělo vhodnými tekutinami.