Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Tipy na zdravé a dietní snídaně

Ne nadarmo se říká, že je snídaně tím nejdůležitějším jídlem. Po dlouhé noci, kdy organismus hladoví, je třeba doplnit živiny a nastartovat metabolismus do nového dne. Jakou snídaní ráno začnete, takový den budete mít. Proto si přivstaňte a dopřejte si královskou hostinu, plnou proteinů, komplexních sacharidů, vitamínů, minerálů i vlákniny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sacharidy, Bílkoviny, Tuky. Víte, kde je najít?

Jak zahnat hlad a přitom nevybrat

Chcete zhubnout? Jezte zdravě a správně.

 

Ráno je sice doba, kdy si i hubnoucí mohou dopřát bez výčitek nějaký sladký pamlsek, ale myslete na to, že koblihy, zapékané müsli, koláče, buchty či listové šátečky mohou rozkolísat hladinu krevního cukru a pak je mnohem větší pravděpodobnost, že vás bude mlsná honit celý den.

Pro mnohé je nepředstavitelné ráno jíst, ať už z důvodů časových nebo chuťových. Pak je vhodné dát si alespoň malý banán a napít se vody nebo neslazeného čaje.

Zde je několik tipů na zdravou snídani:

Obilná kaše: Do misky nasypte asi 4 polévkové lžíce vloček (mohou být ovesné, žitné, rýžové, pohankové či jáhlové). Zalijte je vodou a dejte na 2 minuty do mikrovlnné trouby. Tím vznikne základ kaše z komplexních sacharidů a vlákniny. Přidejte polévkovou lžíci otrub (opět mohou být pšeničné, špaldové, ovesné nebo jakékoliv jiné) – dodají jídlu objem a vlákninu.

Kaši doplňte 150 ti gramy bílého jogurtu, Cottage nebo tvarohu – tak snížíte glykemický index jídla a doplníte potřebné proteiny. Můžete použít také 30g ochuceného proteinového prášku.

Nakonec přimíchejte ovoce (1 malý banán, půl jablka, jahody…opět dle fantazie), semínka (lněná, sezamová, slunečnicová, dýňová, chia, hemp) a oříšky (mandle, kešu, lískové ořechy). S ořechy a semínky šetřete, mají vysokou kalorickou hodnotu, ale určitě je nevynechávejte - jsou plné zdravých tuků. Kaši přislaďte lžičkou medu nebo jamu a můžete hodovat.

Pro letní dny:
V horkých dnech přijde i po ránu k chuti něco osvěžujícího. Zkombinujte 150 gramů bílého jogurtu, tvarohu nebo sýru Cottage s ovocem, jako je meloun, jahody, ananas a podobně. Vitamínovou směs zasypejte ovesnými vločkami nebo neslazeným müsli a trochou semínek a ořechů. Díky ovoci bude snídaně sladká sama o sobě, takže med ani jam nebudou k doslazení potřeba. Touto snídaní si zajistíte přísun vitamínů i dobré nálady na celý den.

Slaná variace: Ten, kdo má rád slané snídaně, může ráno sáhnout po celozrnném pečivu, rýžových či kukuřičných sucharech nebo knäckebrotech. Takové pečivo je opět zdrojem pomalých sacharidů, které nerozhoupou hladinu krevního cukru a dodají energii pozvolna.

Pečivo namažte nízkotučným čerstvým sýrem (typu Lučina, Gervais, Cottage nebo Ricotta) a bohatě obložte kvalitní šunkou i sýrem (s obsahem tuku max. do 30%). K pečivu si nikdy nezapomeňte dát velký talíř zeleniny, která vás zasytí, dodá vitamíny, minerály i vlákninu.

Vaječná párty: Rozšlehejte 4 bílky s jedním žloutkem. Mírně osolte, opepřete a posypejte pažitkou. Směs vylijte na horkou pánev a ozdobte ji šunkou, sýrem nebo zeleninou. Nízkotučnou snídani, která je plná proteinů, zakousněte kvalitním celozrnným pečivem a uvidíte, že vám pocit sytosti vydrží až do oběda.

Pro hektické dny: Pokud ráno opravdu nestíháte, přibalte si do tašky na cestu do práce kus ovoce a krabičku se směsí oříšků a semínek. Dodáte tělu energii v podobě sacharidů, ale také základní vitamíny, vlákninu a zdravé tuky.

I při cestě autem nebo autobusem každý zvládne vypít kefír nebo jogurtové mléko a sníst kousek ovoce. Sladké bílé pečivo, které tak omamně voní na zastávkách MHD, opravdu není dobrou snídaňovou volbou.

Mějte doma i v práci také železnou zásobu nepřislazovaných müsli tyčinek – díky jejich skladnosti a praktičnosti mohou posloužit jako občasná snídaně nebo svačina téměř kdykoliv a kdekoliv.


Dobrou chuť!

 

Autor: Veronika Staňková