Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Sacharidové vlny pro hubnutí

Hrátky s cukry se v poslední době těší velké oblibě nejen u závodníků ve fitness, ale také mezi širokou veřejností. Udržováním stabilního příjmu proteinů zůstává zachovaná svalová hmota a díky manipulaci se sacharidy mizí tuk. Celkový energetický příjem se také trošku houpe, v závislosti na tom, zda je právě „vysoký“ nebo „nízký“ den.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vyrýsovat postavu Vám pomohou sacharidové vlny

Sacharidy při hubnutí. Ano či ne?

Bílkoviny v jídelníčku

 

Nevýhodou sacharidových vln je to, že je jejich dodržování velmi náročné, a to jak fyzicky tak psychicky. Je nutné počítat každou živinu, která se vám dostane do úst, ve dnech s nízkým příjmem cukrů můžete být dost unavení a navíc se počítá s tím, že budete poctivě cvičit.

Vlnění by neměl zkoušet nikdo s jakýmkoliv zdravotním problémem, ale ani lidé s nadváhou nebo poruchou příjmu potravy. Tato metoda je vhodná pro ty, kteří mají více méně normální hmotnost, jsou zdraví, sportují a jen chtějí doladit postavu do plavek. K této dietě je třeba mít mnoho informací i zkušeností a vědět, jak vaše tělo funguje. V opačném případě si můžete pěkně rozhodit metabolismus!

Pokud chcete mírnější formu vln zkusit, zde je návod:

1. Rozhodněte se, jak dlouho budete vlny držet. Optimální dobou jsou tři týdny až měsíc. Pokud dostanete chuť na něco sladkého a nevejde se vám to do sacharidového rozpočtu, ale neodoláte, vlny fungovat nebudou. Zde platí pravidlo - vše nebo nic.

2. Stanovte si vlnu na týden - nechoďte pod 100 gramů sacharidů v nejnižším dni, protože když vám vlna nebude fungovat a vy byste začali s nulou, nebude už kam dál jít, nebude z čeho ubírat. Každý následující den přidejte cca 50 gramů a končete s hodnotou, která se rovná pěti gramům sacharidů na kilo vaší hmotnosti. Pro příklad - 70 kg vážící žena bude mít vlnu od pondělí do neděle 100g - 100g - 150g - 200g - 250g - 300g - 350g a od pondělí zase nanovo.

3. Bílkovin jezte stále stejné množství
, to znamená denně asi 2 gramy na kilogram hmotnosti. Naše vzorová žena by tedy přijímala 140 gramů bílkovin denně. Tuky moc řešit nemusíte, rozhodně to s nimi ale nepřehánějte.

4. Pijte. Hubnutím i vyšším příjmem proteinů jsou zatěžované ledviny, proto je proplachujte čistou vodou bez bublinek a s nízkým obsahem sodíku. Se solením také brzděte - sůl (právě kvůli sodíku) přispívá k zadržování přebytečné vody v těle. Hlídejte si složení nápojů, protože i v nevinně se tvářící minerálce se může schovávat značná nálož sacharidů.

5. A teď vyrazte na nákup - v dietním režimu budete potřebovat kuřecí a krůtí prsa, hovězí zadní, vepřovou panenku, tresku, tuňáka ve vlastní šťávě, dál ovesné vločky, rýži a brambory, zelenou zeleninu (saláty, brokolici), ale také vejce. K dochucení určitě nepoužívejte kečup, tatarku nebo tučné dresinky, budete si muset vystačit s bylinkami a troškou olivového oleje.

 

 

Autor: Veronika Staňková