Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Řídíte? Čichněte si máty nebo skořice!

Chystáte se na dlouhou cestu? Nezapomeňte si přibalit s sebou tyto dvě bylinky. Vědci zjistili, že dokáží člověka pozitivně povzbudit a zbavit únavy.

 

Máta místo kávy

 

Zapomeňte na kávu, řidiče prý udrží bdělé při dlouhých přesunech pravidelné čichání skořice a máty. Podle vědců z amerického státu Západní Virginie zvyšují vůně z těchto bylinek rychlost reakcí, snižují únavu a působí dokonce i proti úzkosti a frustraci za volantem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

4 chyby, kvůli kterým můžete přijít o práci.

Cestujete často? Vezměte si s sebou ručník.

Slunce nebo hory? Vyberte si!

 

Pro řidiče i sportovce

 

Když je řidič pohotovější, snižuje se riziko nehody. Pokud není tolik frustrovaný, klesá pravděpodobnost, že ze vzteku vyvede nějakou hloupost, řekl agentuře Reuters Bryan Raudenbush z Jezuitské univerzity ve Wheelingu.

Výzkum navazuje na předchozí studii z atletického prostředí, která prokázala, že máta a skořice stimulují nervový systém. Zlepšují tak motivaci a výkon, rychlost reakcí a snižují únavu sportovců.

Test účinků skořice a máty na řidiče prokázal stejné vlastnosti. "I když jsme použili vůně, naše minulé výzkumy nasvědčují tomu, že účinné je také cucání mentolových pastilek nebo žvýkání," uvedl Raudenbush.

 

 

Zdroj: ČTK