Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Principy správné výživy

Budete-li konzumovat vyváženou a pestrou stravu, předejdete nejen nadváze, ale i celé řadě onemocnění, protože dostatečným přísunem vitamínů a minerálů posílíte svůj imunitní systém. Pokud tedy budete dodržovat zásady správné výživy, docílíte toho, že se budete cítit mnohem lépe, vitálněji a ve skvělé kondici. Poradíme vám, jak správně jíst a čemu dát přednodt při nedostaku energie.

 

Jak se stravovat
1. Jezte 5x až 6x denně v menších porcích.
2. Rozhodně nevynechávejte snídani. Měla by být dostatečně výživná a obsahovat celorznné cereálie. Svačiny mohou být lehčí, dopoledne postačí ovoce, odpoledne si můžete dát zeleninu a jogurt.
3. Každou hodinu dostatečně pijte. Ideální jsou asi tři litry tekutin za den.
4. Sytým večeřím s klasickými přílohami a tučné slané stravě z fast foodu se z daleka vyhněte. K večeři jezte hlavně ryby nebo libovou drůbež s dušenou zeleninou.
5. Omezte uzeniny, tučné omáčky a polévky.
6. Preferujte netučné zdroje bílkovin jako jsou libová červená masa, ryby, drůbež bez kůže, nízkotučné mléčné výrobky, sójové výrobky a vaječné bílky.
7. Sacharidy konzumujte převážně v tzv. komplexní podobě, která je v müsli směsích a tyčinkách, bramborách vařených ve slupce, celozrnném pečivu, rýži natural apod., a ne v cukrovinkách nebo bílém pečivu.

 

Příklad jídelníčku pro cca 60kg ženu mladšího až středního věku

Snídaně: Cereální sušenky Bebe Dobré ráno a jednu celozrnnou bulku, lžíce medu, 200 ml pomerančové šťávy
Přesnídávka: 50 až 100 g sýra cottage, 1 dalamánek, 100 ml ananasové šťávy, 150 ml ledového čaje
Oběd: 150 g zadního hovězího dušeného masa s těstovinami (200 g), kečupem a lžící nastrouhaného Eidamu na posypání. K tomu zeleninový salát s jogurtovou zálivkou (100 g) a  150 ml ovocného džusu nebo minerálky.
Svačina: Nízkotučný jogurt (100 až 150 ml) smíchejte s rajčaty a okurkou na způsob tzatziky. Zapijte minerálkou.
Večeře: 150 g tresky uvařené v páře, 50 g rýže uvařené ve vývaru z 1/2 bujónové kostky bez glutamátu. K tomu zeleninový salát s octovou zálivkou nebo dušená zelenina (cca 1 velká naběračka).
Druhá večeře (pouze ve cvičebních dnech): 50 g cottage nebo netučného jogurtu s rajským jablíčkem a okurkou, v případě potřeby se lžičkou medu. K pití minerálka.

 

Pro ZEŠTÍHLENÍ, POSÍLENÍ, ZPEVNĚNÍ nebo PROTAŽENÍ je velmi důležitý racionální a pestrý jídelníček s vysokým podílem vlákniny a vázané vody (ovoce, zeleninové saláty) a kvalitními netučnými bílkovinami z pestrých zdrojů (jako jsou luštěniny, červené maso, ryby, drůbeží maso, sója a nízkotučné sýry). Na ranní rozjezd si vždy připravte snídani s cereáliemi, až poté můžete konzumovat cukry (ale pouze dopoledne). K obědu si dopřejte hlavně  bílkoviny a zeleninu.

 

Pro ENERGII i RELAXACI organismus potřebuje dostatečný přísun libového masa, tučnějších ryb i klasické přílohy spolu se zelenino - ovocnými saláty se zálivkou z olivového oleje. Nezapomínejte také na  energetické, proteinové a regenerační  nápoje (koktejly). Třikrát týdně jezte oříšky. Občas si dejte lehký dezert z tvarohu apod., vinný střik, nealkoholické pivo nebo koncentrovanější zdroje sacharidů, jako jsou celozrnné těstoviny, celozrnná rýže, sladké orientální ovoce nebo zeleninové saláty s olivovým a sezamovým olejem.

 

 

Čtěte dále:

Tipy na rychlé a zdravé pokrmy

Tipy na zdravý jídelníček

"Wellness" recepty plné zdraví

Nepravidelná strava