Navštivte nás i na

ČTENÍ O CVIČENÍ, VÝŽIVĚ A ZDRAVÉM ŽIVOTNÍM STYLU

Příjem bílkovin při hubnutí

Příjem proteinů ve stravě je ve světě sportu i výživového poradenství dost diskutovaným tématem. Zatímco některé zdroje uvádějí jako optimální příjem 0,8 g bílkovin na jeden kilogram tělesné hmotnosti, jiné zdroje neváhají doporučit až 3 gramy na kilogram váhy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Fitness recepty z proteinového prášku

Co jíst před sportem a po něm?

Bílkoviny v jídelníčku

 

Tak, jako u všeho, leží pravda někde uprostřed. Extrémy nejsou vhodné v žádné oblasti života a ve stravě už vůbec ne.

Pravdou je, že vám nikdo nemůže diktovat, kolik gramů proteinů byste měli konzumovat, protože vaše tělo je jedinečné. Doporučení mohou vycházet pouze a jedině z individuálního poradenství, jenž je postavené na vašich osobních tělesných mírách, denním programu, pohybové aktivitě, životním stylu, vašich cílech a prioritách.

Každý člověk má jinou schopnost zapracovat přijaté proteiny do svého organismu a efektivně je využít. Někdo se stejnou tělesnou kompozicí, jako je ta vaše, může sníst dva gramy bílkovin na kilo hmoty a dokonale je stráví, zpracuje a využije na stavbu nové svaloviny a opravu tkání, kdežto vy můžete být zrovna ten případ, jemuž trávení bílkovin dělá potíže, organismus je neumí využít, proteiny mu způsobují nadýmání a třeba se podílejí také na únavě a zatížení ledvin.

Pokud máte v plánu hubnout nebo nabírat svalovou hmotu, doporučení jsou v podstatě totožná, protože při hubnutí nechceme ztrácet svaly, ale pouze tuk a při budování svaloviny nemáme zájem o budování tukových zásob.

Při sestavování svého osobního jídelníčku se můžete řídit intuicí, nebo si sednout k počítači a trošku s živinami kalkulovat. Intuitivní přístup je sice téměř bezpracný, ale není příliš účinný - kdyby byl, pravděpodobně byste se nedostali do bodu, kdy máte potřebu hubnout.

Jestliže se nechcete snažit zbytečně a ani nemáte v plánu ohrozit svoje zdraví či kondici, najděte si na internetu některý z dostupných nutričních programů. Do programu zadejte Vaši výšku, váhu, věk a denní fyzickou aktivitu a program vám navrhne, kolik jakých makroživin (sacharidů, tuků i bílkovin) byste měli denně přijmout.

Pokud byla dosud vaše dieta nízkosacharidová, navyšujte sacharidy postupně, abyste naopak rychle nepřibrali tuk. Bez sacharidů ale kvalitní svalovou hmotu nevybudujete - jsou totiž při nabírání svalů skoro důležitější, než proteiny!

Pokud chcete hubnout, navyšte proteiny na úkor sacharidů, ale zachovejte v jídelníčku kvalitní tuky (ty organismus nezbytně potřebuje ke svému správnému fungování). Navyšujte postupně, po desetinách gramů na kilogram vaší hmotnosti a bedlivě sledujte, co takový příjem bílkovin dělá s vaším tělem.

Vybírejte si proteiny chytře a z různých zdrojů. Kombinujte základní potraviny s doplňky stravy - do jídelníčku zařaďte bílé i červené libové maso, ryby, vejce, tvaroh, cottage, mozzarellu, bílý jogurt, syrovátkové či vícesložkové proteinové prášky, proteinové tyčinky (když vás bude honit chuť na sladké), luštěniny i fermentované sojové výrobky.

Jeden gram bílkovin a jeden gram sacharidů má stejnou kalorickou hodnotu, takže můžete s těmito makroživinami manipulovat, aniž byste si navýšili celkový energetický příjem.

 

660x250_1.jpg

 

Autor: Veronika Staňková